Slavnostní předávání certifikátu Leading Quality Trails Best of Europe se konalo na táborské matrice a zahájil ho starosta Tábora Štěpán Pavlík. „Jsme pyšní, že jsme srdcem Toulavy. Turistickému ruchu v historickém městě jen prospívá přírodně bohaté a atraktivní okolí,“ řekl a poděkoval všem starostům obcí, kteří se do projektu zapojili a podpořili ho. „Jsem moc rád, že se to povedlo,“ dodal Štěpán Pavlík.

Turisté se můžou těšit na 55 kilometrů dlouhou pěší trasu, která je rozdělená do čtyř denních etap. Na trase leží města Tábor a Bechyně, zříceniny Příběnice a Dobronice, Stádlecký most, zámek Koloděje nad Lužnicí i překrásné údolí Lužnice.

UDRŽET POŘÁDEK

Certifikát předal prezident Evropské asociace turistických klubů Boris Mićić. „Je třeba zdůraznit, že jde o jednu z nejlepších tras v Evropě,“ prohlásil. Zároveň dodal, že doufá, že stezka zůstane udržovaná i po svém zprovoznění. „To je věc, která moc v postkomunistických zemích nefunguje. Prosím, abyste na tom pracovali,“ zdůraznil.

Předávání se zúčastnil náměstek hejtmanky Jihočeského kraje Zdeněk Dvořák, emeritní předseda Klubu českých turistů Jan Havelka, starosta Bechyně Pavel Houdek či Petra Jiroutková, která celou trasu několikrát procházela, aby ji detailně zmapovala a zhodnotila.

Toulava novou stezku oficiálně otevře na jaře příštího roku spolu se zástupci Jihočeského kraje, který projekt Stezka Lužnice Toulavou finančně podpořil, a také se zástupci měst, obcí a Klubu českých turistů, kteří se na úpravách stezky také podíleli. Trasa nebude příliš náročná a turisty na ní nezaskočí žádné výraznější převýšení. V některých úsecích ale nebude vhodná pro kočárky a také není určená pro cyklisty.

Z 19 nejlepších tras je šest v Německu. Česká republika se stala desátou zemí, která získala certifikát Leading Quality Trails Best of Europe.

PŘÍSNÉ PODMÍNKY

Aby stezka mohla být zařazena na seznam těch nejlepších v Evropě, musela splňovat mnoho podmínek. Největší důraz byl kladen na povrch stezky, minimálně 80 procent délky trasy muselo vést po přírodním povrchu, kde turista většinou ani nepotká automobil.

„Žádný asfalt nebo dlažba, ale lesní stezky a pěšiny. Na poměry naší republiky bylo nejnáročnější splnit právě tuto podmínku. Máme hustou síť značení, ale řada cest je vyasfaltovaná,“ vysvětlil produktový manažer Toulavy Jan Sochor. Dalším kritériem byla například atraktivita stezky, rozmanitost krajiny a kulturní zajímavosti.

Projekt nové stezky navazuje na trasu Stezka podél Lužnice nás spojuje, která byla vyznačena od pramene až k soutoku Klubem českých turistů v roce 2014. Trasa na seznamu Best of Europe bude finální čtyřdenní etapou této 230 kilometrů dlouhé trasy.

Toulava je turistický region na pomezí jižních a středních Čech s centrem v Táboře. Skládá se z mikroregionů: Táborsko, Milevsko, Sedlčansko, Čertovo břemeno, Bechyňsko, Soběslavsko a Mladovožicko.