Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Vok Volf – Bouřlivá krev a prázdný měšec

Jindřichohradecko - 27. pokračování seriálu o Vítkovcích.

27.3.2016
SDÍLEJ:

Pohřební štít Petra Voka.Foto: archiv NPÚ

Snad o žádném příslušníku českého šlechtického rodu toho nebylo napsáno tolik, jako právě o Petru Vokovi z Rožmberka. Proto doufám, že moje povídání nebude mlácením prázdné slámy.
Na začátek je ale nezbytných několik časových historických údajů.Petr Vok Volf se narodil prvního října, roku 1539, na Českém Krumlově, Anně z Rogendorfu a Joštovi III. z Rožmberka. Otec se však ze svého posledního syna dlouho neradoval. Zemřel čtrnáct dní po jeho narození. Nedočkal se ani slavných křtin svého syna, které se konaly až tři týdny po jeho narození (dvaadvacátého října). Kmotrem mu byl přítel a příbuzný rodiny, pan Albrecht z Gutštejna. Prý ho o tuto křesťanskou službu požádal sám už na smrt nemocný Jošt.
Svá tři jména dostal poslední Rožmberk po třech blízkých příbuzných. Poslední a nejméně používané jméno Volf, obdržel na paměť svého děda z matčiny strany Volfa z Rogendorfu. Prostřední jméno mu propůjčil druhý děd Vok II. a své nejpoužívanější jméno Petr měl společné se strýcem Petrem V., řečeným Kulhavý. Ano, byl to právě ten, se kterým měla matka malých Rožmberků později tolik trápení.
Své nejútlejší dětství trávil malý Petr společně se svými sourozenci v Jindřichově Hradci. Když se coby sedmiletý vrátil zpět do matčiny náruče, čekal na něho kromě ní i člověk, který měl dát chlapci základy vzdělání. Tím vybraným preceptorem byl jedenatřicetiletý Gabriel Svěchinus z Paumberka, rada apelačního soudu, profesor pražské univerzity a také básník.
Po čtyřech letech byl ale Svěchinus povolán do Vídně a tak nastupuje na jeho místo další učitel. Tentokrát jsou s tím ale spojené jisté potíže, protože malý Petr se nějak nemůže s osobou Jana Aquaria Soběslavského srovnat. Ačkoliv svého učitele ještě ani neviděl, s pláčem jeho služby odmítá. Věc se brzy vysvětluje. Nějaký zlomyslník z dvorské čeledi chlapci namluvil, že ho čeká velké ponížení. Bude muset poslouchat svého poddaného a ten ho dokonce bude moci i trestat. Taková hanba!
Naštěstí je tu ale rozumná matka, která vše uvádí na pravou míru. Rozhodně se nemusí stydět za to, že bude Soběslavský Petříčka (jak ho nazývala) učit. Vždyť je to velice vzdělaný muž. Nejen doktor práv, ale dokonce profesor pražské univerzity. Kdyby jen tušila, že tento „Vodnář" je budoucí strýc jednoho z největších podvodníků na dvoře císaře Rudolfa II. Jeronýma Makovského z Makova. Mimochodem, ten později u Petra z Rožmberka svou kariéru zahájil.
Velký vliv na další duševní vývoj Petrův měl ale i přítel Jiří Ernst, hrabě z Henneberku. Když bylo mladému Rožmberkovi osmnáct, poslal mu některé evangelické knihy. A protože mladý člověk je většinou k novým věcem chytlavý, zachytil se i Petr a stal se evangelíkem. A to na celý zbytek života. K velké nespokojenosti celého příbuzenstva v čele s bratrem Vilémem.
Další jistě všeobecnou pravdou je, že jakmile se někde vyskytuje mladý člověk, mají ti starší jakési nevysvětlitelné puzení udílet mu jednu radu za druhou. A tak mu bratr Vilém (tehdy pětadvacetiletý) klade stále na srdce, aby staré lidi ctil, v Boha se modlil, švagra Jáchyma z Hradce poslouchal a zbytečně neutrácel. Poslední rada nějak vyšla naprázdno. Asi jich bylo zbytečně moc.
Radu své matky si ale k srdci vzal se vším všudy. Anna Rožmberská z Rogendorfu měla totiž obavu, aby se její syn neuváženě neoženil. Neměl to ve svých dvaceti letech rozhodně v úmyslu. A to ani uváženě. Jeho cílem bylo cestovat a užívat života. Jen kdyby ho tak brzy nezačalo trápit zdraví. Už coby mladíkovi mu znepříjemňoval život kámen v močovém měchýři. Onemocnění bohužel trvalé.
Ale žít se musí. A tak se čtyřiadvacetiletý Petr vydává roku 1563 do Anglie, kde ho přijímá sama anglická královna Alžběta I. Jistě mu tato vzdělaná žena, která vládla nejen své zemi, ale i pěti jazyky, imponovala.
Uplyne dlouhých patnáct let a Petra tak nějak míjí jedna vlastnost dospělých lidí. A tou je zodpovědnost. Ve svých skoro čtyřiceti letech žádá naléhavě bratra Viléma o pomoc. Hrozí mu stíhání pro neplacení dluhů. No, to by byla pořádná ostuda pro rožmberský dům. Je rozhodnuto, že je na čase, aby se Petr uklidnil. A čím jiným uklidnit bouřlivou krev, než sňatkem.
A tak koncem února roku 1579, začíná jednání o ruku panny Kateřiny z Ludanic. Možná skutečně tímto krokem zmoudřel. Jako opravdový rytíř se zastane své nevěsty, kterou okradli její poručníci, kteří jí byli přiděleni, když ve svých sedmi letech osiřela. Jedním z nich byl Zachariáš z Hradce. Když měl vykázat Kateřinino jmění, světě div se! Příjmy nebyly za ty roky žádné, jen samé výdaje. Z toho jasně plyne, že nevěsta je zadlužená až běda. A to tedy byla. Celých 108 238 zlatých a ještě k tomu devět grošů.
To je tak neuvěřitelná křivda na ubohém sirotkovi, že to zasluhuje soud. Zástupcem za mladičkou Kateřinu se stává přítel Rožmberků, Zdeněk Kavka Říčanský z Říčan, který velice zodpovědně začíná celou věc vyšetřovat.
Petrovi však, jak se zdá, Kateřinin prázdný měšec nevadí a čtrnáctého února, roku 1580, se na Bechyni koná svatba.
O několik měsíců později se Petr dozvídá, že za nevyjasněných okolností byl Říčanský zavražděn. Že by na něco přišel? Kdo ví. Případ byl uzavřen s tím, že se jednalo o útok loupežníků. Tím bylo ale také uzavřeno vyšetřování ohledně ztraceného (lépe snad rozkradeného) majetku Kateřiny z Ludanic. Nakonec jí zůstalo z rodového majetku jen panství Helfštýn a město Lipník nad Bečvou.
Kateřina z Ludanic, nyní už paní Rožmberská, to neměla v životě příliš jednoduché. Myslím, že poznámka pana Březana o tom, že byla „opatrována jako ovce od vlků" je velice trefná. Možná už tehdy, v jejím dětství se objevil zárodek psychické choroby. Ale o tom až příště.

Marcela Handlová

Autor: Redakce

27.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Volební účast je nad očekávání vysoká, byly i fronty

Ilustrační snímek.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Děti ze "čtyřky" si zkusily opilecké brýle

Jindřichův Hradec - Policisté se opět vypravili mezi děti v jindřichohradeckých školách a besedovali s nimi o nebezpečí alkoholu a drog.

Již nejsou mezi námi

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu jsme se na Jindřichohradecku naposledy rozloučili:

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

OBRAZEM: Bystřičtí se utkali v "Člověče"

Nová Bystřice - Odpoledne plné zábavy zažily děti v Nové Bystřici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení