VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Četnická stanice už Putimským ve vsi zůstala

Putim /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ - Druhé pokračování Švejka Poslušně hlásím se natáčelo hlavně v Putimi.

11.2.2012
SDÍLEJ:

Poslušně hlásím se natáčelo v Putimi na Písecku. Na fotce z filmu Švejk v Putimi.Foto: Národní filmový archiv

Natáčení scén z filmu o dobrém vojáku Švejkovi bylo v letech 1956 a 1957 centrem pozornosti nejen obyvatel Putimi a nedaleké Heřmaně, ale celého regionu.

Obyvatelé tenkrát se zájmem sledovali, jak Švejk v podání Rudolfa Hrušínského kráčí po kamenném mostě a jak jej strážník odvádí do četnické stanice.

„Byla to pro ně velká atrakce a v hloučcích postávali, kde jen to bylo možné a kde by nepřekáželi filmovému štábu. Ve filmu i dnes stále pozorně sledují putimské scény, aby jim nic z toho neuniklo,“ připomněla kronikářka Putimi Jaroslava Pixová.

Za četnickou stanici si filmaři vybrali malou chaloupku, které už toto pojmenování zůstalo hlavně kvůli turistům, kteří ji v Putimi vždycky hledají.

„Ve skutečnosti tu nikdy žádná četnická stanice neexistovala, vyjma krátké doby v době druhé světové války. Ale aby to měli přespolní více usnadněné, na fiktivní četnické stanici už pár let visí dobová cedule s označením četnické stanice. A turisté jsou navýsost spokojeni a fotí se před ní,“ upřesnila kronikářka.

Exteriéry filmu se netočily pouze v Putimi, ale třeba také v blízké Heřmani, což možná mnozí nepostřehli. Nebylo to náhodou. Asistentkou režiséra byla totiž Lada Vacková, jejíž kořeny směřují právě do Heřmaně. Její maminka byla dcerou zdejšího mlynáře Václava Březiny z Červeného mlýna a Lada v Heřmani každoročně trávila prázdniny. Proto objížděla s režisérem kraj, který dobře znala, a vybírali exteriéry.

„Právě kousek od Heřmaně se odehrávala scéna, kde opilý strážmistr vede Švejka a potkávají hospodáře s krávou. Vymění si řetízky, takže strážník vede místo Švejka krávu. Hospodáře tady ztvárnil strýc Lady Vackové Otakar Březina jako zkušený zdejší ochotnický herec,“ připomněla Jaroslava Pixová.

Lada Vacková také putimské kronikářce vyprávěla další pozadí natáčení a těžké chvíle herce Rudolfa Hrušínského.

„Herec to má těžké, večer hraje, ve dne zkouší, a když má filmovat, tak se musí uvolnit ze zkoušek. Po večerním představení už na Hrušínského čekalo auto, aby jej odvezlo na filmování. Už od pěti hodin ráno se líčil. Stalo se však, že si večer v divadle narazil o zábradlí žebra a teď nemohl ani pořádně dýchat.

Vzala jsem ho do špitálu, kde jsem měla známého primáře. Řekl, že s tím se nedá nic moc dělat, ale alespoň mu to náplastí pořádně stáhne do korzetu, aby neměl takové bolesti. Rudolf pak hrdinsky dokončil natáčení scény, kdy vede opilého četníka, cloumá s ním a nakonec ho naloží na trakař. Nikdo by nepoznal, v jakém byl zdravotním stavu. Naopak, je to k popukání,“ vyprávěla tehdy Lada Vacková.

Při točení v Putimi nepotřebovali filmaři ani žádný kompars. Babičku, která Švejkovi dávala pod kostelem polívku brambůrku, ztvárnila herečka a nezapomenutelného Pepka Vyskoče hrál také profesionální herec.

Zřejmě jen málo milovníků filmového umění ví, že závěrečná scéna se točila poblíž Českého Krumlova. Ve vojenském pásmu štáb zinscenovali haličskou frontu, kde začal útok. Odehrávalo se to v polorozbořené vesnici.

„Potřebovali jsme kompars, tak jsme požádali v českokrumlovských kasárnách o nějaké schopné vojáky, kteří by rychle všechno pochopili. Museli jsme válku nejdřív nacvičit. Vybuchují granáty, koně se plaší, nastává zmatek, zřítí se věž kostela. Věž rozbořeného kostela jsme mohli odpálit jen jednou,“ vzpomínala Vacková.

Bylo to odpovědné a nebezpečné. Všechno muselo být dokonale sehrané. Bylo však stále nevhodné počasí pro natáčení. „Tak jsme stále zkoušeli, ale divili se, že ti vojáci jsou tak nechápaví a do rána zase všechno zapomenou. Nakonec nám jeden důstojník řekl, že každý den posílají jiné vojáky za odměnu.

Najednou režiséra narychlo odvolali k důležité schůzce na Barrandov. Sotva odjel, udělalo se krásné počasí. Nejobtížnější scénu jsme natočili bez něj,“ vyprávěla po letech Lada Vacková.

Pepek Vyskoč byl původem Pražák, ale z Putimi

Nadporučík Lukáš, poručík Dub, věčně nenajedený Baloun, to jsou známé postavy a postavičky z románu Jaroslava Haška, jehož rodinné kořeny sahají do jihočeských Ražic a Protivína. Hlavně díky filmovému zpracování Dobrého vojáka Švejka v paměti mnohých utkvěl Pepek Vyskoč.
Švejkologové ještě donedávna marně pátrali, kdo byl Haškovi předlohou pro postavičku, na kterou místní i přespolní pokřikovali: „Pepku, vyskoč a zameč.“

Obrat nastal až po rozsáhlém pátrání putimské rodačky Anny Wretzlové Pixové. Ta, ještě když byla kronikářkou obce, si právě kvůli Pepkovi užila své. „Turisté a výletníci, kteří přijížděli do Putimi, se od jara do podzimu stále dokola vyptávali, kde stávala četnická stanice a hlavně, kde je dům Pepka Vyskoče. Zajímali se, zda se dochovala jeho fotografie a kde je místo jeho posledního odpočinku, aby mu tam zapálili svíčku,“ vzpomíná bývalá kronikářka.

Marně jim vysvětlovala, že takovou figurku v obci nikdo nepamatuje, že o ní nejsou žádné záznamy a že si tuto postavu Hašek prostě vymyslel. Nicméně tajemství nedávalo Anně Wretzlové spát, až pomohla náhoda.

Jednou poslouchala rozhlasové čtení z knihy malíře, scenáristy a spisovatele Jana Baucha. Byla tady zmínka o známých figurkách z pražské Řetězové ulice. Do útulné tančírny U Třech divejch chodil se svými kumpány také Jaroslav Hašek.

„Bauch vzpomínal na postavu malého mužíčka přezdívaného Ferda Sirky Evropa a potom na slabomyslného Vaška Vyskoče, který za peníze pro obveselení pivní společnosti vyskočil a zamečel. Ten byl patrně modelem ke stejné figuře v prvním díle Švejka. Ačkoliv byl Pepek Vyskoč vlastně Pražák, Hašek mu přisoudil putimskou domovskou příslušnost a proslulé zvolání Pepku, vyskoč a zameč tak vlastně mělo znít v putimské a ne v pražské hospodě,“ uvedla ve vzpomínce před několika lety Anna Wretzlová.
Poslušně hlásím (1957)

Nadporučík Lukáš odjíždí se sluhou Švejkem vlakem do Českých Budějovic. Dobrosrdečný, ale nekonečně upovídaný Švejk způsobí nepříjemnost, když urazí holohlavého pána, který je ve skutečnosti generálmajorem. Vykázán z kupé, zatáhne Švejk spolu s průvodčím omylem za záchrannou brzdu. Švejk je vysazen na nádraží v Táboře, kde má o jeho potrestání rozhodnout přednosta. Soucitný pán zaplatí za vojáčka pokutu a dá mu i peníze na jízdenku, protože vlak do Budějovic mezitím odjel. Švejk, který peníze propije, se musí vydat na cestu pěšky. Zabloudí a v Putimi je zatčen jako ruský špion. Mezitím je Lukášovi přidělen nový sluha, žravý Baloun. Švejk, který nakonec dorazí do cíle, je zařazen jako ordonanc marškumpanie. Vojáci odjíždějí na frontu. V malém městečku vykládá neoblíbený poručík Dub vojákům o nebezpečí pohlavních chorob, ale právě jeho pak musí úplně opilého Švejk odnést z nevěstince. Švejk hledá ubytování pro vojáky a na hrázi rybníka se převlékne do uniformy, kterou odložil koupající se ruský voják. Jen s velkým štěstím unikne trestu smrti za velezradu. Švejkův oddíl se dostane do těžké palby. Poté, co střelba utichne, vynořuje se z díry po granátu usměvavý Švejk.

Režie: Karel Steklý

Scénář: Karel Steklý na motivy románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

Kamera: Jan Roth

Kostýmy: Josef Gabriel

Hudba: Jan Seidel

Hrají: Rudolf Hrušínský, Svatopluk Beneš, Miloš Nedbal, Jaroslav Marvan, Fanda Mrázek, Jaroslav Vojta, Alois Dvorský, Jana Kovaříková, František Černý, František Šlégr, Otto Hradecký, František Filipovský, Jarka Pižla, Vladimír Řepa, Arna Pekárková, Miloš Patočka, Vlastimil Brodský, Josef Bartůněk, Václav Trégl, Miloš Nesvadba, Josef Hlinomaz, Milan Neděla, Eman Fiala, Miloslav Homola, Martin Růžek, Ota Sklenička, Bedřich Vrbský, František Vnouček, Antonín Šůra, Věra Ferbasová, Jiřina Steimarová, Rudolf Princ, Ljuba Hermanová, Jarmila Švabíková, Josef Příhoda, Jan Skopeček, Ladislav Krečmer, Milan Mach, Zdeněk Kutil, Oldřich Dvorský, František Marek zdroj: Národní filmový archiv

Autor: Libuše Kolářová

11.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 20 000 Kč

Mechanici a opraváři ostatních motorových vozidel přípravář nových vozidel. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT POUZE EMAILEM!!!, - pracovní poměr na dobu neurčitou;, Popis pozice: , - provádění údržby vozidel dle postupů výrobce vozidla, příprava / aktivace nových vozidel, montáž autopříslušenství do vozidel, pracuje s novým dílenským vybavením, nahlížení do přesných dílenských manuálů a postupů, práce převážně s novými a zánovními vozy, Požadujeme:, vyučen v oboru, řidičský průkaz skupiny B, pozitivní přístup k práci a plnění svěřených úkolů, týmová spolupráce, cílevědomost, vysoké pracovní nasazení;. Pracoviště: Ar servis s.r.o., Jarošovská, č.p. 869, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Klára Götzová, +420 739 401 203.

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč

Montážní dělníci elektronických zařízení Kontrolór elektronických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Hledáme manuálně zručné lidi, na nastavování a finální kontrolu elektrických součástek. Nabízíme mzdové rozpětí od 16000 - 20000Kč. Dále pak prémie za docházku,výkonost a stravenky., V případě zájmu kontaktujte A. Trčku, na tel. čísle: 774487700 nebo na e-mailové adrese: a.trcka@nsesolutions.cz. Pracoviště: Nse solutions, s.r.o. - okres jindřichův hradec, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Adam Trčka, +420 774 487 700.

Management - Management Ředitel 20 000 Kč

Řídící pracovníci servisních služeb a reklamací servisní poradce. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT POUZE EMAILEM!!!, - pracovní poměr na dobu neurčitou;, Popis pozice:, - sjednání termínu, příprava termínu, záznam a vystavení zakázky, zajištění opravy a servisních úkonů, kontrola kvality práce, příprava vozidla na vrácení zákazníkovi, vrácení vozidla a vyúčtování přijetí opatření k zajištění kvality práce, vyřizování reklamací;, Požadujeme: , - středoškolské vzdělání technického směru, zkušenost na obdobné pozici výhodou, znalost práce na PC, časová flexibilita, komunikativnost a profesionální vystupování, zákaznicky orientovaný přístup ŘP skupiny B - aktivní řidič, pečlivost, zodpovědný přístup, loajalitu, samostatnost, odolnost vůči stresu;. Pracoviště: Uni auta s.r.o., Jiráskovo předměstí, č.p. 935, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Klára Götzová, +420 739 401 203.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 16 100 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Pokojská. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, provádí řádný úklid a přípravu pokojů pro klienty, úklid ostatních prostor, výtahů a místností spadajících do přiděleného úseku., Požadujeme:, předchozí praxe na obdobné pozici výhodou; příjemné jednání a vystupování; vstřícné chování vůči klientům a kolegům; schopnost týmové práce; spolehlivost, pečlivost, zodpovědnost, pracovitost., Nabízíme:, zázemí stabilní společnosti; příjemné pracovní prostředí; motivující finanční ohodnocení; 5 týdnů dovolené, 4 dny zdravotního volna; odborné vzdělávání; pestrý sociální program – např. zaměstnanecké stravování za atraktivní cenu, příspěvek k penzijnímu připojištění ve výši Kč 500,- měsíčně, vouchery v hodnotě Kč 1 500,- na nákup potřeb v rámci preventivní zdravotní péče, zvýhodněný vstup do wellnesscentra, výhody spojené s poskytnutím karty Sphere Card, odměny u příležitosti pracovního výročí.. Pracoviště: Slatinné lázně třeboň s.r.o., Lázeňská, č.p. 1001, 379 01 Třeboň. Informace: Renata Levá, +420 384 750 842.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stanislav Blecha z Besednice daroval kostní dřeň, za což se mu dostalo oficiálního poděkování od Českého národního registru dárců dřeně.

Daroval kostní dřeň. Pocit, že někomu zachránil život. je prý skvělý

V krajském přeboru se z vítězství nad Osekem radovali hradečtí fotbalisté.

Třeboň proti Milevsku zažila poločas snů

Házenkářky vyhrály v Tachově, I. liga je zase blíž

Tachov – Jindřichohradecké házenkářky zvládly v 18. kole II. ligy těžký duel v Tachově a po vítězství 29:27 se tak o další krok přiblížily postupu.

Studenti si vyzkoušeli práci manažerů

Jindřichův Hradec - Studenti Obchodní akademie z Jindřichova Hradce mají velkou šanci stát se dobrými manažery.

V Dačicích vznikne nová cyklostezka

Dačice - Radní v Dačicích se zabývali stavbou nové stezky pro chodce a cyklisty.

Pro dálnici u Budějovic zatím kácí stromy, na úplné stavební povolení čeká

Jižní Čechy - Za 13 miliard chce stát postavit novou komunikaci od Úsilného po Třebonín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT