Vzduchem při instalaci digitálního vysílače totiž nelétal jen ruský vrtulník se švýcarskou posádkou, ale také se kromě češtiny nesla vzduchem anglická a německá slova. Narozdíl od Babylónu se však záměr usadit nový digitální vysílač na vrchol 166 metrů vysoké věže podařil. Jeden z pilotů dvourotorového vrtulníku, švýcar Charles Corthay, poskytl při této příležitosti Deníku rozhovor.

Odkud jste na Javořici přiletěli?
Ze Švýcarska jsme se přemístili do Evropy, protože Švýcarsko není v Evropě (smích). Přeletěli jsme do Německa, kde jsme také vyměňovali anténu na vysílači. Pak jsme z letiště v Mnichově, přeletěli do Rakouska a odtud sem k vám na Javořici.

Jak dlouho trval přelet z Rakouska na Javořici?
Přelet trval padesát minut. Vzdušnou čarou a průměrnou rychlostí 250 kilometrů v hodině je to rychlejší.

Jaká je maximální rychlost vrtulníku?
Je to 260 kilometrů za hodinu, průměrná pak právě 250 kilometrů v hodině.

Na jakých akcích s vrtulníkem po Evropě operujete?
Po Evropě nejčastěji provádíme výměnu vysílacích antén, u nás ve Švýcarsku zase nejčastěji pracujeme na lyžařských vlecích v Alpách, v kopcích, které nejsou pro pozemní techniku dostupné.

Kde nejvýše jste s vrtulníkem operovali?
Nejvýše jsme operovali na sjezdovce ve švýcarských Alpách, 4300 metrů nad mořem, jiným způsobem tam práce není možná. Často budujeme lyžařské vleky.

Jak často do měsíce létáte?
To hodně záleží na ročním období, v létě nalétáme více než v zimě, v tomto období nalétáme v případě práce na vysílačích přibližně patnáct letových hodin za týden, v případě práce na lyžařských vlecích bývá nalétaných hodin i více.

Čím se liší operace na Javořici od jiných?
Každá akce je něčím specifická, zvláštní. Takhle se to nedá říct, pro nás je to vždy otázka velké přípravy, na každou akci máme přesně rozplánované, kde se budou skládat a vyzvedávat jednotlivé kusy materiálu, důležité jsou také meteorologické podmínky. Při této práci je každý pracovník na svém místě specialistou, každý musí dělat precizně svoji práci, každý si hledí své problematiky. Při jakékoliv práci musíme být velice přesní.

Kam se chystáte na operaci po Javořici?
Po Javořici budeme měnit anténu na Ještědu u Liberce, a to v pátek, v případě nepřízně počasí v sobotu.


Výměna dvacet let starého analogového vysílače za digitální je součástí přechodu na digitální televizní vysílání. Po středečním usazení nového vysílače na stožár Javořice technici do konce června anténu vyladí, od začátku července by z nejvyššího vrcholu Vysočiny měla začít vysílat Česká televize digitálně, na jaře příštího roku se k ní přidají i soukromé televizní stanice. Vysočina by se tak měla stát dalším krajem s plným pokrytím digitálním signálem.