Ve čtvrtek 17. června zde začíná Mistrovství České republiky v letecké akrobacii, které bude trvat tři dny.

Zlatým hřebem programu bude vystoupení Flymasters, které se bude konat v neděli 20. června. Závodníci z domova i ze zahraničí se utkají ve čtyřech samostatných disciplínách. „Podstatou klání bude to, kdo udělá víc vývrtek v omezeném prostoru v přesně stanoveném čase,“ popsala včera na tiskové konferenci v Českých Budějovicích organizátorka soutěže Hana Babčanová.

K uspořádání toho klání se rozhodli organizátoři proto, aby zvýšili zájem veřejnosti o leteckou akrobacii.

„Ta má velmi složitá pravidla, která jsou většinou laikům těžko srozumitelná. Proto se o ni příliš nezajímají,“ vysvětlil profesionální pilot ČSA a závodník Petr Kořínek.

Letiště v Jindřichově Hradci je jedním z nejmodernějších v kraji. Pouze zde a na Hosíně mají například k dispozici asfaltovou dráhu. „Máme rovněž vybudované nové sociální zázemí,“ potvrdil zástupce jindřichohradeckého aeroklubu Aleš Ferra.

Organizátoři počítají s účastí přibližně pěti až deseti tisíc návštěvníků. Připravili pro ně i bohatý doprovodný program.

Diváci budou mít možnost proletět se horkovzdušným balónem a zkrátka nepřijdou ani děti. Na ty čeká řada soutěží. „Utkají se například v nejdelším hodu vlaštovkou nebo v pouštění létajících draků,“ nastínila propagační manažerka projektu Barbora Babčanová.

Návštěvníci přehlídky mohou hodnotit jak samotné výkruty, tak i pohotovost pilota ve vzduchu i na zemi. V kokpitech letounů totiž bude nainstalována kamera a záběry z kabiny se budou promítat na velkoplošnou obrazovku. Piloty čekají po přistání i záludné otázky moderátora. Vstupné vyjde diváky pouze na zhruba sedmdesát nebo osmdesát korun.