České nebe se opět zaplavuje leteckými sportovními mašinami, speciály všeho druhu – ultralehká letadla, motorové i bezmotorové závěsné kluzáky, padákové kluzáky, balóny a další plavidla oblohy.
Ze statistik totiž vyplývá, že obliba sportovního létání v Česku roste a za posledních 10 let se počet lidí na obloze dokonce zdvojnásobil.
„Ve zdejších podmínkách se zvyšující zájem lidí o létání spíše neprojevil. Stabilizovala se zde určitá struktura lidí a tak ti, co chtěli v minulosti létat, létají dál a s postupem doby a vývojem techniky renovují či obnovují své letadlo. I dnes se najdou mezi lidmi nadšenci, kteří to dělají z prestiže a naopak spousta lidí létání opustila kvůli času, rodině a samozřejmě financím,“ míní ale předseda jindřichohradeckého aeroklubu Miroslav Konhefr.

Soukromý propagátor paraglidingu v Dačicích Vlastimil Novák uvedl, že o motorové sportovní létání asi není takový zájem: „V tuzemsku je totiž vhodných míst na létání málo a motorové létání je cenově i časově náročné, vše je větší a složitější na přepravu a poskládání. Zatímco o bezmotorový paragliding – rogalové létání, který provozujeme právě my, je zájem mnohem větší. Všechno potřebné na létání se totiž vejde do jednoho batohu a můžete s tím vyrazit létat jak někam do hor, tak dnes i na spousty míst, kde se vleká za autem.“  Tak dnes letecky sportují na Dačicku, kde původně před 11 lety začínali dva. Dnes se jich na některých akcích sejde i přes 40.

I přes stoupající ukazatele statistik, čeho všeho přibývá a pohybuje se po českém nebi, je u nás vzdušný prostor hodně volný a nenapěchovaný.
A jak je to s bezpečností? „Paragliding je nejlevnější letecký sport. Létat legálně a bezpečně lze i za pár desítek tisíc. Létání je bezpečnější než většina sportů dnešní doby. Ano, občas je nějaký úraz i u létání, ale většinou si to zaviní piloti sami tím, že létají, kdy tomu počasí neodpovídá, zbytečně riskují, předvádí se, nebo něco zanedbají. Dokonce se objeví i tací, kteří létají načerno bez patřičného kurzu a bez potřebných znalostí a bez dokladů,“ říká Vlastimil Novák.

Předseda jindřichohradeckého aeroklubu Konhefr dodává: „Sportovní létání je učebnicová nauka lidské sebekázně, ovládání sebe sama. Když chce člověk dnes létat, musí dodržovat pravidla, nepřepínat své síly a prostě nefrajeřit.“
Soukromé sportovní létání podle nich ale prý do budoucna nezevšední.

Cesta k létání je dnes velmi náročná a složitá a ne každý ji zvládne. Co se týče motorového létání, není to jako získávání řidičského průkazu k autu. Rogalo je naopak pro adepty se zájmem o létání dostupnější a jednodušší. Tady je možné absolvovat týdenní kurz a následné složení zkoušek. Ale vše má svá přesně daná pravidla, a pokud je někdo nerespektuje, má problém a létat nebude. Je to jako všude v ostatních sportech a také v lidech.
A jaká je budoucnost sportovního létání v našem okolí? Vlastimil Novák říká, že neví: „Čím nás bude víc, tím bude asi i více omezení. Uvidíme. Nebe je dost veliké a rozlehlé, a když budeme dodržovat pravidla a stanovy, budeme spokojeni všichni.“

„Naše letiště bylo v loňském roce svědkem a pořadatelem velkolepé sportovní události Mistrovství České republiky v letecké akrobacii. Po náročném programu si letos dáváme odpočinek a nepřipravujeme žádné sportovní zpestření. Ale neusínáme na vavřínech, neboť si v příštím roce bude Aeroklub Jindřichův Hradec připomínat 75. výročí zahájení leteckých sportů,“ dodal šéf Aeroklubu Jindřichův Hradec Miroslav Konhefr.

Martin Čejka