Nad bezpečím koupajících se lidí bdí denně sedm plavčíků, kteří se na stanovištích střídají. A jejich služba se od té ve známém seriálu Pobřežní hlídka značně liší. Lidé je většinou vidí, jak stojí někde na můstku, krásně se při tom opálí a pozorují, co se děje.

Podle vedoucí jindřichohradeckého vodního parku Marcely Kůrkové ale plavčíci mají především odpovědnost za koupající se návštěvníky. „K jejich práci patří i jednání se zákazníky a někdy musejí jít i do konfliktu kvůli udržení bezpečnosti. Občas se setkáváme i s negativními ohlasy zejména Hradečáků, že máme až zbytečně moc plavčíků, ale tu zodpovědnost už nevidí. Dokud se něco nestane," říká Marcela Kůrková a naráží na mediálně známý případ školáka Filipa Němce z Cizkrajova, který se topil na koupališti při školním výletě. A i když se ho nakonec podařilo zachránit, už nikdy se jeho život nenavrátil k normálu a naprosto bezmocný byl odkázaný na péči rodiny.

„Momentálně máme pět stálých plavčíků a deset, kteří s námi celoročně spolupracují. Jsou to většinou absolventi střední zdravotnické školy. Jejich úkolem je totiž i ošetřovat drobné úrazy, jako je uklouznutí a podobně, takže musejí mít základy ze zdravovědy. Zásadnější zdravotní problémy jsme letos ještě nezaznamenali a nemusela ani přijet záchranka," říká Marcela Kůrková.

Počty plavčíků se odvíjejí podle členitosti bazénu a také návštěvnosti. Z hlediska bezpečnosti se střídají i na stanovištích.

Mezi exponovaná místa v jindřichohradeckém bazénu a aquaparku z hlediska bezpečnosti patří podle vedoucí Marcely Kůrkové například tobogán, když zde jede víc lidí za sebou, a nebo divoká řeka. „Tam hlavně u malých dětí, když ještě neumějí plavat a vysmeknou se dospělému, tak už se těžko dohoní," zmínila Marcela Kůrková.

V roli plavčice je letos také absolventka zdravotnické školy Kateřina Fučíková. Naštěstí ji k této práci nedovedla představa opálených plavčíků a plavčic z televizního seriálu, takže nepřišlo ani zklamání. „Věděla jsem do čeho jdu, už na začátku jsme se ptala, co ta práce obnáší. Už se mi povedlo se i na sluníčku spálit, když je vedro, tak je to hodně náročné. Někdy se setkáváme i s lidmi, kteří nechtějí pochopit a respektovat pravidla. Naštěstí jsou to ojedinělé případy," naznačila úskalí práce Kateřina Fučíková.

Všichni plavčíci musejí mít alespoň záchranářské minimum. Absolvují šestnáctihodinový kurz první pomoci při záchraně tonoucích. Tím však zvyšování kvalifikace nekončí, následují další kurzy a vzdělávání.

Například na dačickém koupališti mají podle ředitele Technických služeb Mojmíra Holce plavčíky nasmlouvané od jihlavské společnosti, která zde zajišťuje dohled. „Jejich počet se odvíjí podle návštěvnosti. Za normálního stavu máme tři plavčíky a když se návštěvnost zvedne nad 400 lidí, přibude i plavčík," uvedl Mojmír Holec.