Na otázky související jak s přípravou Mistrovství České republiky v letecké akrobacii, tak se zcela novou soutěží Flymaster aneb výkruty nad Vajgarem, odpovídala Hana Babčanová, hlavní organizátorka akce.

V jakém stádiu jsou přípravy v současnosti?
Jsou v plném proudu.

Skutečně? vždyť do akce zbývají ještě tři měsíce . . .
Samozřejmě, trochu přeháním. Ale výraz proud to asi vyjadřuje nejlépe. Přípravy jsou v proudu od chvíle, kdy jsem pojala tu odvážnou myšlenku akci uspořádat. Ale bohužel jsou všichni organizátoři dost zaměstnaní lidé, kteří si nemohou dovolit vzít měsíc volna a věnovat se pouze přípravám. To nešlo na začátku a nepůjde ani při vlastní realizaci. Naskočili jsme do proudu, lépe řečeno, já jsem navrtala pramen a každý, kdo byl ochotný se zapojit, teď ví, že jede v proudu a už dost těžko vystoupí.

Chápu správně, že okolnosti už to nedovolí?
Tohle všechno je otázka cti, osobní i řekněme letecké, ta to nedovolí.

Pojďme ale zpátky, jak momentálně tedy plyne onen váš proud?
Právě jsme propluli velmi úzkým a náročným místem a myslím, že jsme obstáli velmi dobře. Začátkem měsíce jsme absolvovali tiskovou konferenci v Českých Budějovicích. Protože s tím nikdo nemáme zkušenosti, byl to pro mě první „check point“, sestavit správný tým. A mám velkou radost, že se to povedlo. Byli přítomní zástupci aeroklubu, závodníci, rozhodčí i náš „maskot“ Petr Jirmus. Z celkem devíti lidí sedm profesionálních pilotů. To je skvělé, ne proto, že by profesionálové byli lepší než amatéři, to naopak. Ale pro mě je dobrá zpráva to, že na tomto světě ještě existuje síla myšlenky a nadšení, pro kterou zahoří i linkoví piloti, kteří jak známo z tisku, pracují pouze pro peníze.

A co členové aeroklubu, ti nepracují pro peníze?
Amatérští letci jsou jedna skvělá kategorie lidstva, ti pracují z nadšení zástavě. Ale abych se vrátila ve svých myšlenkách z oblak na zem. Uvědomuji si, kolik práce to pro jednotlivé členy aeroklubu bude obnášet.

Povídejte, ať si čtenáři udělají představu.
Na čtyři dny, po které se mistrovství bude konat, se zastaví klasický letištní život. Vlastní letadla se budou muset odstěhovat – tedy přeletět na sousední letiště, aby byl prostor pro závodní stroje. Veškeré zařízení bude vzhůru nohama, vše se podřídí závodníkům, od ubytovacích kapacit, přes místnost pro přípravy posádek až po letištní věž, na které zasednou profesionální řídící.

Mluvíte sice o čtyřech dnech, ale pro veřejnost bude zajímavá hlavně neděle . . .
Nedělní odpoledne bude vyvrcholením závodů, ten zásadní závod Flymaster. Tady o úkolech členů aeroklubu ani nechci hovořit – vytýčení, oplocení, parkoviště, záchody…

Raději je nebudeme předčasně děsit, takže pojďme k závodníkům. Kolik jich je přihlášených?
Ještě jsme nevydali propozice, na to je podle zvyklostí zatím čas. Zato jsme si pohlídali, aby akce byla zařazena do státního i evropského kalendáře už před koncem roku. Také jsme posílali osobní pozvání „spřáteleným evropským aeroklubům“. Proto očekáváme mezinárodní účast.

Mezinárodní účast na Mistrovství České republiky?
Ano, je to „otevřené mistrovství“, mohou se tedy přihlásit závodníci i z jiných států. Jedinou podmínkou je, že nemohou vyhrát titul Mistr České republiky.

Očekáváme závodníky zejména z Rakouska, Německa, Polska a zemí bývalé Jugoslávie. Víte, pro závodníky je vždycky výhodné přihlásit se na „menší“ mistrovství, mohou to brát jako trénink pro mezinárodní soutěže.

Máte tedy již nyní přehled o počtu závodníků?
Ano jistě, první část je klasické mistrovství republiky, které je vždy nominačním závodem na mistrovství Evropy, a proto si ho žádný rozumný závodník nenechá ujít. Předpokládáme 35 závodníků.

Kuriózně máme poněkud problém s počtem závodníků pro soutěž Flymaster. Podle ohlasu mezi piloty je zájem značný. Chápejte, jde o něco nového, je to osobní výzva a potom, co když se to třeba ujme a rozšíří po světě…

Ale z našeho pohledu je to hlavně soutěž pro diváky. A ty nemůžeme nutit mít hlavu zakloněnou na oblohu celý den. Akrobacie je nesmí začít nudit a také musí mít čas na doprovodný program, vlaštovky, draky, balon, párky, pivo… A tak jsme si udali limit devět závodníků v rozřazovacím kole a čtyři ve finále.

Rozřazovací kolo – to jsou ty „výkruty nad Vajgarem“?
Ano, tak už to bylo někde nazváno. Jde o to, kdo udělá nejvíce výkrutů v omezeném prostoru a čase. Bohužel to nebude nad Vajgarem, to nejde z bezpečnostních důvodů, ale nad letištěm do výšky 100 metrů. To není zrovna vysoko, to i krátkozraký návštěvník dobře uvidí.

A s tím časem jsou právě problémy.
Je vidět, že jste informovaná. Ano, i na tiskové konferenci všichni piloti tvrdili, že „jim bude dost špatně“. Bez legrace, hlavně to musí být snesitelné a bezpečné. A to je ten důvod, pro který jsme zatím nevydali propozice. Musíme si to každý osobně zkusit. A tak, jen co sleze sníh a vyschnou travnatá letiště, vrhne se sedm pilotů do strojů a určí limity.

Mluvíte o prvním kole – a co to druhé?
To bude vysoká akrobacie takzvaně nadoraz – strojů, pilotů a bezpečnosti. Ale hlavně na hudbu.

Prosím . . . ?
Promiňte mi, ačkoli jsem také profesionál, zůstávám stále romantikem. Burácení strojů, zprostředkovaný pohled na aktéry v kabině a k tomu třeba Mozart nebo Bach. No nebude to úžasné? Pro mě ano a pro vás?
Určitě. Létání na hudbu, to letečtí akrobati jistě běžně zvládají, že?
Musím říct, že u nás to moc závodníků nedělá, protože to od nich doposud nikdo nevyžadoval. Nyní chceme, aby si připravili „vystoupení“, které ocení i někdo jiný, než jen profesionální rozhodčí. Vždyť to je hlavní myšlenka Flymastera – přiblížit akrobatické létání divákům.