Se zatajeným dechem sledovaly včera stovky diváků na jindřichohradeckém letišti akrobatické kousky pilotů s jejich závodními stroji.
Zatímco v první části zcela nové soutěže Flymaster mohli diváci společně s odbornými rozhodčími počítat, kolik výkrutů piloti s letadly v omezeném čase jedné a půl minuty a prostoru o straně jeden kilometr zvládnou, finále přineslo i nevšední zážitek v podobě akrobatického létání na hudbu, kterou si piloti sami vybrali.
Favoritem již po první části soutěže byl Petr Kopfstein z Karlových Varů se svým moderním závodním speciálem Extra 330 SC, když zvládl neuvěřitelných 42,5 výkrutů a získal od rozhodčích 35 bodů ze 40 možných. Na paty mu ale statečně šlapal Marek Hyka s 33,5 výkruty a 30 body, který rovněž létal s Extrou se jménem Hot Peppers. Nejvíc hlasů oba dostali také od diváků.
Ve druhé části soutěže se změnila i porota, kterou kromě nestora akrobatického létání Jiřího Kobrleho tvořili zástupci tří největších sponzorů. V jednu chvíli se ale zmíněná jury rozrostla na pětičlennou, to když lidé přivedli k pódiu ztracené dítě, kterého se až do příchodu rodičů ihned ujal jihočeský hejtman Jiří Zimola.
„Tahle soutěž je průkopnický krok a doufejme, že bude mít následování. Hanka Babčanová prokázala při jejím uspořádání osobní odvahu, povedl se jí nápad spojit akrobacii s hudbou a baletkami. Mezi diváky jsem zaznamenal velmi příznivé ohlasy, jen škoda, že to kazí velmi chladné počasí,“ uvedl Jiří Kobrle.
Když na ploše přistával poslední z pilotů, své dojetí neskrývala sama ředitelka soutěže a hlavní organizátorka Hana Babčanová. „Pro mne jsou Flymastři všichni ti kluci, kteří šli do toho s námi a předvedli tady nevídané výkony špičkové úrovně,“ uvedla.
Kladně hodnotili jak předchozí mistrovství, které bylo kvůli počasí velmi na hraně, tak samotnou soutěž i sami piloti. „Jsme spokojeni a doufáme, že bude nějaké pokračování. Sám mám k jižním Čechám kladný vztah, mám příbuzné na Písecku. V Hradci jsem dělal shodou okolností před deseti lety přijímačky na fakultu managementu, pak jsem šel do Prahy. Na zdejším letišti jsem ale byl poprvé a je moc krásné,“ uvedl vítěz Flymaster Petr Kopfstein.

Výsledky:

Mistrovství ČR:
Kategorie Sportsman (nejlehčí):
1. – Karel Vobořil, 2. – Richard Vaňkát, 3. – Dušan Mandát
Kategorie Intermediate:
1. – Pavol Weiss, 2. – Robert Kolín, 3. – Roman Kramařík, 4. – Iveta Zibarová (Pavol Weiss je slovenské národnosti, Mistrem ČR se proto stal Robert Kolín)
Kategorie Advanced:
1. – Jiří Havliger, 2. – Jan Zíval, 3. – Radim Bagar
Kategorie Unlimited (nejtěžší):
1. – Jan Rozlivka, 2. – Marek Hyka, 3. – Petr Kopfstein
Soutěž Flymaster:
1. – Petr Kopfstein
2. – Marek Hyka
3. – Jan Rozlivka
4. – Evžen (Miroslav) Čihák

I přes nepřízeň počasí se na letišti v Jindřichově Hradciv sobotupodařilo ve třech ze čtyř kategorií odletět tři sestavy – povinnou, tajnou a volnou. Díky tomu je soutěž Mistrovství ČR v letecké akrobacii 2010 uznána za platnou a mohou se vyhlásit vítězové. Oficiální vyhlášení a předání cen proběhnev nedělipřed začátkem soutěže Flymaster. "Závodníci kategorie Sportsman stihli zatím pouze dvě sestavy – povinnou a jednu tajnou. I při odlétání pouze těchto dvou sestav, by Mistr republiky této kategorie mohl být vyhlášen, organizátoři se však rozhodli „dopřát“ závodníkům tu možnost dokončit tři sestavy a jejich další sestava se bude létat běhemnedělního dopoledne," uvedla manažerka Barbora Babčanová.

Celé Mistrovství ČR bude zakončeno jedinečnou soutěží Flymaster, které proběhne v neděli odpoledne. Zúčastní se jí 8 pilotů, jmenovitě: Petr Kopfstein, Marek Hyka, Jan Rozlivka, Radim Bagar, Robert Kolín, Roman Kramařík a Petr Kořínek. Budou se snažit předvést co nejvíce výkrutů v omezeném prostoru a čase. Čtyři z nich postoupí do finále, kde budou létat freestyle za doprovodu hudby. Celá soutěž začne ve 14 hodin. už od 11 však bude na letišti připraven bohatý doprovodný program.

Podle vyjádření manažerky Barbory Babčanové se v pátek organizátoři snažili využít k létání každou „díru na obloze“, tedy každou možnou minutu, kdy se oblačnost alespoň trochu roztrhala a bylo možné létat i ve vyšší výšce, jak je pro soutěž potřeba. Ani sobotní ranní pohled na oblohu ale nedával naději na markantní vylepšení letových podmínek. „Pokud by počasí nevyhovovalo ani během soboty, budou se soutěžní lety předvádět ještě v neděli dopoledne,“ uvedla Babčanová.

Na letišti v Jindřichově Hradci zatím podle jejího sdělení stihli téměř všichni účastníci mistrovství odletět první sestavu, tak zvanou povinnou. K tomu, aby mohly být závody uznány za platné a mohl být vyhlášen vítěz, je třeba odletět alespoň dvě sestavy. Další v pořadí je nyní volná sestava, kterou si piloti připravují sami. Pouze Sportsmani (nejnižší kategorie) v příštím letu předvedou tajnou sestavu, se kterou se seznámili v pátek odpoledne a nebudou mít podle pravidel možnost si je předem vyzkoušet.

Podle informací Barbory Babčanová vypadají prozatímní průběžné výsledky tak, že první v kategorii Unlimited (nejvyšší kategorie) zatím skončil Jan Rozlivka, velmi těsně za ním se umístil Petr Kopfstein. V kategorii Intermediate zatím vede Robert Kolín. „Volná a později tajná sestava může ale pořadí zcela promíchat,“ dodala Babčanová. Výsledky dalších dvou kategorií (Advanced a Sportsman) zatím nebyly vyhlášeny. V každé z nich totiž ještě chybí jeden závodník, který povinnou sestavu zatím kvůli počasí neletěl.

Manažerka dále uvedla, že si v pátek piloti zkrátili chvíle nepříjemného čekání na dobré počasí výletem do Leteckého muzea v Deštné. Další z nich natáčeli a připravovali svoje videoportréty pro soutěž Flymaster, která vypukne v neděli.

Už je známý kompletní seznam pilotů, kteří se soutěže Flymaster zúčastní. Bude jich celkem devět: Petr Kopfstein, Marek Hyka, Jan Rozlivka, Robert Kolín, Radim Bagar, Petr Kořínek, Karel Kuthan, Roman Kramařík, Evžen Čihák (Jeho pravé jméno je Miroslav Čihák, používá však přezdívku Evžen Čihák podle jednoho z prvních českých letců a bratrance Jana Kašpara.) Do finále po předvedení sestavy plné výkrutů postoupí pouze čtyři z nich. O tom, kdo se do finále dostane, rozhodnou diváci svými hlasy. Vítězného Flymastera pak určí porota složená z leteckých rozhodčí a zástupců sponzorů, ve které usedne i jihočeský hejtman Jiří Zimola.