Ten se konal u příležitosti svátku Svatého Řehoře 12. března, kdy se začínají probouzet žáby a celá příroda.

„Myšlenka vznikla v Prachově u Jičína, kde Žabí běh pořádali nyní už popáté. Bohužel byl silný vítr, takže účast nebyla moc velká. Měli jsme celkem šest účastníků,“ informovala členka občanského sdružení Hamerský potok Jana Dvořáková.

Podstatou Žabího běhu není běh na čas, ale dodržet svůj předem odhadnutý čas. Vítězí ten, kdo se nejpřesněji trefí do odhadu. Podle občanského sdružení nejde o trhání traťových rekordů. Důležité je správně odhadnout své možnosti a zvolit správné tempo. Správně načasovat přesun podobně jako žáby, když migrují na jaře k vodě na místa rozmnožování nebo na podzim na místa zimování. Přitom musí cestou necestou překonávat různé nástrahy.

„Nejlepší odhadnutý čas měl závodník na sedm kilometrů Milan Dundáček, který si odhadl čas na 39, 52 minuty a doběhl v čase 39, 03 minuty. Kratší trasa na dva a čtvrt kilometru byla určená také pro děti, které měly na trase obrázky žab a zajímavý kvíz. Nejlepší odhadnutý čas měl na této trase Karel Dundáček, který si svůj výkon odhadl na 20,13 minut a došel v čase 23,41 minut,“ sdělila dále Dvořáková.

Ačkoliv počasí účastníkům nepřálo, Žabí běh se podle Jany Dvořákové přesto vyvedl a příští rok se bude konat ve stejnou dobu. Jako zpestření přednesli zajímavou přednášku o jarní migraci studenti 3. ročníku jindřichohradeckého gymnázia Tomáš Englický a Barbora Votavová, kteří při ní odpovídali dětem na zvídavé otázky.