Počasí v posledních dnech začalo konečně dělat radost těm, kteří si zimu nedokáží představit bez sněhu, mrazu a s tím spojenými sportovními aktivitami. Jaké vyžití nabízí nejen svým obyvatelům, ale také návštěvníkům, Jindřichohradecko?Na sjezdovkách jsou ideální podmínky

Hradiště u Nové Bystřice - Ukázkové podmínky panují na sjezdovce v Hradišti, kde se lyžuje již od minulého pátku. „Podmínky pro lyžování jsou momentálně ideální. Kdoví, jestli ještě budou lepší," potvrzuje tamní provozovatel Michal Hána.

Díky počasí se tady podařilo upravit sjezdovky dříve než v jiných lokalitách na Jindřichohradecku. V současné době na nich leží od 20 do 40 centimetrů převážně technického sněhu a lidé si ho mohou užívat denně v návaznosti na provozní dobu skiareálu. Sjezdovku najdete přibližně dva kilometry před Novou Bystřicí ve směru od Jindřichova Hradce.

Horní Radouň, Čihadlo - Také na sjezdovce ve skiareálu Čihadlo, který se nachází 14 kilometrů severně od Jindřichova Hradce, už se lyžuje. Provoz byl zahájen včerejším večerním lyžováním. „Podmínky jsou teď perfektní, trochu nám namrzlo, takže se nám konečně podařilo zase nasněžit," informoval provozovatel radouňské sjezdovky Jiří Šívr.

I sem tedy mohou vyrazit nejen lyžaři sjezdaři, ale také vyznavači snowboardingu, pro které zde mají i speciální crossovou dráhu. „Ode dneška jedeme podle běžné provozní doby," dodal.

Mrákotín - Skiáreál Mrákotín sice neleží přímo v jindřichohradeckém okrese, ale mnozí, především z jeho východní části, ho s oblibou navštěvují. I pro ně konečně přichází dobrá zpráva.

„Ode dneška začínáme na plno lyžovat," sdělil majitel mrákotínských vleků Josef Mikšíček a dodal, že i jim se podařilo pořádně zasněžit a upravit sjezdovky pro plný a bezpečný provoz. „Když je pěkně, máme tady doslova narváno, tak snad počasí vydrží," těší se Josef Mikšíček.

Studená - Nepříznivá situace bohužel stále panuje ve Studené. Tamní vlek je prozatím mimo provoz. „Sněhu je pořád málo. Musíme doufat, že vyjdou předpovědi meteorologů a skutečně pořádně nasněží," doufá František Adamec, který má studenské lyžování na starosti.

Běžecké tratě čekají na slibovaný příděl sněhu

Především oblast České Kanady je v zimním období vyhledávanou lokalitou pro výlety na běžkách. Pokud to sněhové podmínky dovolí, lyžaři zde naleznou až 100 kilometrů upravených běžeckých tras, z nichž některé navazují i na tratě v sousedním Rakousku. V současné chvíli bohužel zatím většina z nich upravována není. Chybí na nich dostatečné množství sněhu.

Nová Bystřice - Běžkaři sice už na tratě v okolí Nové Bystřice vyrazili, ale prošlapat si je zatím musejí vlastními silami. „Pokud skutečně napadne to, co slibují předpovědi počasí, na víkend už bychom mohli stopu upravit," míní Michal Hána, který má kromě sjezdovky v Hradišti v kompetenci i úpravu běžeckých tratí v okolí Nové Bystříce. „Sněhu je zatím na běžky málo, i když pár lidí už jezdí," dodal.

Jeho slova potvrzuje i Miluše Malinová z novobystřického Turistického informačního střediska. „Tratě zatím projeté nejsou, ale lidí už se chodí ptát hodně. O lyžování tady zájem mají."

Staré Město pod Landštejnem - Také v okolí Starého města je několik desítek kilometrů tratí, které ale prozatím nejsou pokryté dostatečným množstvím sněhu. „Po těch oblevách v minulém období všechen sníh slezl, teď je ho málo, takže čekáme, jestli skutečně napadne," řekl starosta města Marián Khandl a dodal, že potom by se opět začalo s údržbou. I zde již ale místní obyvatelé neodolali a vyjeli i bez projetých tras.

„Pár lidí už jsem viděl a naši biatlonisté také trénují," potvrdil starosta.

Studená - Běžecké trasy v okolí obce patří také k vyhledávaným okruhům, nicméně ani tady zatím obec s údržbou začít nemohla. „Někteří nadšenci už tady vyrazili, ale sněhu je pořád málo," míní František Adamec, který se ve Studené stará i o běžecké lyžování. Podle něj zatím není možné tratě projíždět, mohlo by dojít i k poškození techniky.

Bruslit nemusíte jen pod střechou

Tloušťka ledu na rybnících a dalších přírodních vodních plochách zatím není úplně ideální a proto není radno zkoušet bruslení právě tam. I tak si ale milovníci tohoto sportu mohou přijít na své.

Jindřichův Hradec - Přestože je přímo v centru města velká vodní plocha Vajgaru, ti, kdo si chtějí v těchto dnech zabruslit, by měli využít služeb zimního stadionu. „V současné době není nikdo, kdo by pravidelně měřil tloušťku ledu na Vajgaru. Bruslení je tam na vlastní nebezpečí, ale lidé by se na led zatím rozhodně pouštět neměli," varuje jménem jindřichohradecké radnice její tisková mluvčí Karolína Průšová. Pokud by to počasí dovolilo, mohla by být na Vajgaru opět prohrnuta bruslařská dráha. „Když bude déle mrznout, město by samozřejmě provedlo měření tloušťky ledu před tím, než bychom upravovali dráhu stejně jako v loňském roce," doplnila Karolína Průšová.

Pro ty, kdo si bez sklouznutí na ledě nedovedou zimu představit, ale funguje pravidelné veřejné bruslení na jindřichohradeckém zimním stadionu. „Zájem je velký, o víkendech chodí i 300 lidí," potvrzuje vedoucí provozu jindřichohradeckých sportovišť Zbyněk Pícha. Lidé si tady mohou i nechat nabrousit nože na svých bruslích, pro nejmenší začínající hokejisty a krasobruslaře jsou k dispozici vodící hrazdičky. „Bruslení hojně využívají také místní školy, které sem chodí především v dopoledních hodinách místo tělocviku," doplnil Pícha.

Třeboň - Lázeňské město nabízí svým občanům i dalším návštěvníkům možnost zabruslit si na zimním kluzišti v prostorách Tyršova stadionu. „Bruslí se tady denně od osmi ráno přibližně do deseti hodin do večera, potom se musí končit kvůli dodržení nočního klidu," uvedl Miroslav Přibyl, který má na starosti organizaci provozu a plánováni. V dopoledních hodinách plochu využívají především školy, pro veřejnost je vyhrazen čas většinou od půl třetí, o víkendu od půl jedné do podvečerních hodin, kdy na led nastupují takzvané hobby skupiny, například malí hokejisté, pracovní kolektivy a podobně. „Protože je tady chladící zařízení, pokud neprší nebo nepadá mokrý sníh, dá se bruslit i když je nad nulou," vysvětluje Miroslav Přibyl a dodává, že největší problém dělal právě přimrzající mokrý sníh. „Chybí tady střecha, ale jinak když mrzne, dá se i sníh dobře odklidit a lidé o bruslení nepřijdou."

Suchdol nad Lužnicí - Hokejbalové hřiště na Gráfovci v Suchdole nad Lužnicí v zimě mění na ledové kluziště. Pokud to počasí dovolí tak jako v těchto dnech, zahájí místní hokejbalisté ve spolupráci s pracovníky údržby města práce na vytvoření ledové plochy. „V těchto dnech na tom právě pracují a bruslit už se dá," potvrdil vedoucí odboru správy majetku a rozvoje města Josef Šubrt. Kluziště je volně přístupné veřejnosti a podle slov Josefa Šubrta o něj je mezi lidmi docela zájem.

Pokud na ledovou plochu nasněží, jak slibují předpovědi počasí na nadcházející dny, má samozřejmě přednost úklid města. „Naši lidé nejdříve provedou údržbu v ulicích města a potom teprve mohou pomoci s úpravou ledu na hokejbalovém hřišti," vysvětlil Josef Šubrt.

Nejen lyžováním a bruslením živ je člověk

Nejen oficiální sjezdovky a běžecké tratě či zimní stadiony jsou nyní v obležení sportuchtivých nadšenců. Každý, byť i miniaturní kopeček, je v současné době plný dětí, které se na sáňkách, bobech, pekáčích, lopatách, talířích, nebo třeba i jen na igelitových taškách, spouštějí ze svahu hlava nehlava. „Každý den teď cestou ze školky chodíme sem," ukazuje jedna z maminek na kopec za autobusovou zastávkou na sídlišti Vajgar.

sjezdovky

Hradiště u Nové Bystřice:

-pondělí až pátek: 13 20 hodin

-sobota, neděle: 9 20 hodin

-délka sjezdovky: 350 m

-sníh: 20 40 cm

-cena: od 100 bodů za 100 korun po 3400 bodů za 2000 korun

(1 jízda 10 bodů/dospělý, 9 bodů/dítě)

-lyžařská škola, půjčovna lyžařských potřeb, občerstvení

Čihadlo, Horní Radouň

-středa, pátek: 16.30 20 hodin

-sobota, neděle: 9 20 hodin

-délka sjezdovky: 350 m

-sníh: 35 cm

-cena:

-bodové jízdenky: od 100 bodů za 100 korun (dospělý), 100 bodů za 80 korun (dítě) po 600 bodů za 515 korun (dospělý) a 390 korun (dítě) 1 jízda 10 bodů (denní), 12 bodů (noční)

-časové jízdné: celodenní za 220 korun (dospělý), 160 korun (dítě), noční lyžování za 170 korun (dospělý) a 100 korun (dítě)

-snowboardcrossová dráha, vyhřívané převlékárny, občerstvení

Mrákotín

-pondělí až pátek: 15.30 20 hod.

-sobota, neděle: 9 20 hodin

-délka sjezdovky: 370 m

-sníh: 30 40 cm

-cena: od 100 korun za 11 jízd po 300 korun za 36 jízd

-dva vleky, občerstvení

Studená

-v současné době mimo provoz

-středa, pátek: 15 18 hodin

-sobota, neděle: 9 17 hodin

-délka sjezdovky: 250 m

-cena: všední den + víkend dopoledne: 30 korun děti, 60 korun dospělí v týdnu, 70 korun o víkendu

víkend odpoledne: 40 korun děti a 80 korun dospělí

-občerstvení

běžecké trasy

Nová Bystřice

Okruh č. 04, 01 - Dolní Radíkov Matějovec Zvůle Jitra (9,4 km)

Okruh č. 08 Dobrá Voda Kunějov Kunějovské samoty Dobrá Voda (8 km)

Okruh č. 11 Okruh Dolní Oborou (2,6 km)

Okruh č. 06 Kunějov Kunějovské Dvory Senotín Kunějov (9 km)

Okruh č. 01 Landštejn Matějovec 1 (6,7 km)

Okruh č. 01, 02 - Landštejn- Matějovec 2 (10,6 km)

Okruh č. 03, 01 Matějovec Stoječín Matějovec (5,2 km)

Okruh č. 09 Nová Bystřice Hradiště Nový Vojířov Lesní hotel Peršlák Nová Bystřice (12,5 km)

Okruh č. 01- Slavonice- Staré Město pod Landštejnem (cca 8,4 km)

Okruh č. 01- Staré Město pod Landštejnem- Landštejn (cca 3,5 km)

Okruh č. 10- Štamberský okruh (cca 3,3 km)

Okruh č. 05- malý okruh Zvůle (cca 4,2 km)

Staré Město pod Landštejnem

Trasa 1 Staré Město Landštejn (3,3 km)

Trasa 2 Landštejn Matějovec 1 (6,7 km)

Landštejn Matějovec 2 (10,8 km)

Trasa 3 Staré Město pod Landštejnem Slavonice Staré Město pod Landštejnem (16,7 km)

Trasa 4 Staré Město Trojmezí Košťálkov (10,1 km do Košťálkova)

Studená

Trasa č. 1 Zelená stopa (cca 5 km) od autobusového nádraží přes Bukovice, penzion Mlýn připojení na červený okruh

Trasa č. 2 Červená stopa (cca 13 km) Od hřiště přes Horní Pole, Klátovec, směr Řásná, Krizanův statek, lyžařský vlek a Klátovec hasičská klubovna

Trasa č. 3 Modrá stopa (cca 5 km) Z parkoviště u vleku přes rybníček Žabí království, napojení na červené stopu a zpět na hřiště

Petra Jouzová