Podle vyjádření tiskové mluvčí VaK Jižní Čechy Renáty Kollarczykové bývá na vině jak popraskané potrubí, tak poruchy na vodoměrech, zejména pak u chat a chalup.

„Poruchy v souvislosti se zamrzlými vodoměry zvláště v opuštěných objektech se špatně hledají a oprava trvá déle,“ uvedla Kollarczyková. Fakt, že něco není v pořádku, odhalí dispečink vzhledem k nadměrné spotřebě vody v dané lokalitě, hlavně v noci.

Po dvou dnech hledání se tak například včera povedlo diagnostikovi VaK JČ Ladislavu Magyarovi odhalit poruchu v Dačicích v lokalitě Za Lávkami pomocí speciálního vozu s měřicí technikou.

„Důvodem bylo prasklé litinové potrubí. Stejně tomu bylo ve Studené v ulici Na Chmelnici, kde už se kope a pracuje na opravě,“ uvedl Ladislav Magyar.

Podle jeho slov je při hledání místa úniku nejsložitější vytipovat přesněji lokalitu, protože měřicí vůz najde poruchu až zhruba v okruhu sta metrů. „Technici si pomáhají postupným uzavíráním vodovodních šoupat, což je něco jako uzávěry na přípojkách, v jednotlivých čtvrtích,“ vysvětlila Kollarczyková.

Vzhledem k tomu, že vodovodní a kanalizační sítě jsou v majetku obcí, stejně jako jako je tomu u vodoměrů, které patří majitelům objektů, jdou opravy i uniklá voda na jejich účet. Zatímco soukromá osoba tedy musí sáhnout sama hlouběji do kapsy, v obcích se to pak může projevit v ceně vodného a stočného v dalším zúčtovacím období.

„Pro lokalitu Za Lávkami máme připravenou projektovou dokumentaci a čekáme na vyjádření k dotacím,“ uvedl k věci včera starosta Dačic Rudolf Hájek.