Už tento týáden se obyvatelé Sezimova Ústí dozvědí, zda jejich starosta Bedřich Beneš (ODS) rezignuje nebo ho opozice odvolá.

O nespokojenosti s jeho prací se mluví dlouho, a dokonce se Benešův odchod očekával už na prosincovém zasedání zastupitelstva. Tehdy se ale z jednání pro nemoc omluvil.


Stín pochyb

„Teď pracuji ve své firmě. Marodím a jezdím na různá vyšetření. Nechci nic komentovat,“ odpověděl starosta Bedřich Beneš na dotaz Deníku, zda jsou informace o jeho případné rezignaci pravdivé.

Zároveň ale přiznal, že něco se kolem jeho osoby děje a věci jsou prý v řešení.

Starosta byl trnem v oku opozici prakticky od svého zvolení v komunálních volbách v roce 2006. Vadilo jí, že není typickým obyvatelem města, že do funkce nastoupil jako neuvolněný, že před problémy strká hlavu do písku. A situace se každým rokem přiostřovala.

Podle informací v poslední době už starosta Beneš nekomunikoval ani v rámci koalice, koaliční smlouva se fakticky přestala naplňovat.

Opoziční zastupitel Martin Klíma (Zelená pro město) tvrdí, že pohár trpělivosti přetekl v souvislosti s výběrovým řízením na bankovní ústav, který poskytl úvěr na zateplení základních škol.

Konstatoval to i jako předseda kontrolního výboru, případem se dokonce zabýval i Úřad pro hospodářskou soutěž. „Vadí mi samozřejmě víc věcí. Třeba to, že nedává prostor opozici, nesděluje informace, nejedná s partnery. Prakticky celá jeho činnost na úřadě je netransparentní,“ domnívá se Klíma.
Horká chvíle

Klíma říká, že na tahu pak bude koalice.

„Opozice nebude řešit otázku budoucího starosty, my na tento post neaspirujeme. Tohle si musí vyjednat koalice,“ podotkl Martin Klíma.

V případě, že starosta Beneš skutečně zítra na zastupitelstvu o svou funkci přijde, není jasné, kdo se jeho postu v čele radnice ujme.

Současný místostarosta Pavel Samec odmítl situaci dopředu komentovat. „Teprve až něco nastane, pak věci budeme řešit. Teď k tomu ale říkat nic nebudu,“ uvedl Samec.

Očekává se, že starosta Bedřich Beneš zašle rezignační dopis, případně rezignuje během zítřejšího jednání. Jinak podle slov Klímy bude podán návrh na jeho odvolání.

Alena Řezáčová