Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podpora spolků nezáleží jen na velikosti

Jindřichohradecko – I když se šetří na každém kroku, v letošních rozpočtech měst a obcí by většinou neměly ubývat prostředky na podporu sportu a zájmových organizací a nebo by pokles neměl být tak razantní.

25.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Například v Jindřichově Hradci vloni činil podle mluvčí městského úřadu Karolíny Průšové příspěvek pro tělovýchovné jednoty a sportovní organizace přes 5,4 milionu korun. „Ke konci roku byl upravený ještě směrem vzhůru na téměř 5,9 milionu,“ uvedla. A přes odbor školství šlo půl milionu na dětské zájmové organizace. Letos to bude podle Průšové stejná suma. „Na sport je pro letošek předběžně vyčleněno 5,5 milionu, ale rozpočet ještě není schválený,“ doplnila.

O podobě podpory sportu už mají jasno například ve Strmilově, kde si sportovci a zájmové organizace mezi sebe rozdělí 780 tisíc korun, z toho část prostředků půjde na úpravy hřiště.

„Do loňska jsme měli ročně dotaci od města ve výši pět tisíc korun. Ale na poslední schůzi se starostou jsme dostali příslib, že by částka mohla být vyšší, tak uvidíme,“ sdělila pokladní strmilovského kynologického klubu Hana Matějková. Kynologové dodávají, že bez podpory města by jejich činnost byla daleko složitější.

Ještě zatím není vůbec jasné, jak bude vypadat podpora sportu a spolkové činnosti třeba v Chlumu u Třeboně, kde se podle starosty městyse Jiřího Hájka teprve letošní rozpočet připravuje. Vloni byla celková položka 673 tisíc.

„Poslední čtyři roky jsme od městyse dostávali po deseti tisících, což nám velice pomohli. Mohli jsme koupit elektrocentrálu, pomůcky pro výcvik a tak dále,“ zmínil člen kynologického klubu u Hejtmanu Ivan Horáček.

Třeba v Lodhéřově dostávají sportovci několik let 45 tisíc. „Čásku nijak nekrátíme. Dotace je pro sportovní oddíl. V rozpočtu ale máme i rezervu, když o příspěvek žádají jiné spolky na určité aktivity či na jejich specifickou činnost,“ říká starostka obce Zdeňka Klesalová.
V obci jsou jak fotbalisté, tak i hráči stolního tenisu a nově podle starostky vznikl i oddíl malých fotbalistů.

Ne všude ale dostávají spolky na činnost příspěvky. Například ve Volfířově jde obec cestou podpory jednotlivých akcí. „Když někdo něco pořádá, jako třeba vánoční besídku a podobně, tak požádá o peníze. Dotace ale organizacím nedáváme,“ sdělil starosta obce Ladislav Bartušek.

Třeboň vloni vydala na zájmové organizace 2,2 milionu korun.Pro letošní rok je v návrhu třeboňského rozpočtu, za předpokladu úpravy pravidel pro rozdělování příspěvků na spolky, suma přes 3,6 milionu korun.

V Dačicích mají na přidělování dotací pro zájmovou činnost systém platný do roku 2012, který počítá s částkou 2000 korun na jedno organizované dítě. Druhou podmínkou je, že výše příspěvku je do 75 procent nákladů organizace. Navíc se musejí členové spolku minimálně jednou do týdne pravidelně scházet a vyvíjet činnost.

Kdyby se ale částky v jednotlivých městech a obcích přepočítaly na počty obyvatel, tak mezi štědré patří Strmilov, kde vychází zhruba 543 korun na hlavu. V Jindřichově Hradci je to pro letošek kolem 267 korun na občana a v Chlumu to vloni bylo přes 300 korun na člověka.

Autor: Lenka Novotná

25.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Patricie Kryzanová se narodila 21. září Vendule Zdychyncové a Lubomíru Kryzanovi ze Slavonic. Měřila 50 centimetrů a vážila 3500 gramů.
5

Právě jsme se narodili: Pětice nových miminek

Členové klubu Okinawa Karate Do Slovan J. Hradec. Zleva: Jiří Snížek, Karolína Šlechtová, Jana Stropková, Anna Rypalová a trenérka Eliška Hriadělová.

Karatistka Karolína Šlechtová vyhrála Ninja Cup

Hokejový obránce Zbyněk Michálek bude hrát ve Spartě, láká ho olympiáda

Jindřichův Hradec, Praha – Zvučnou posilu do své defenzivy získali hokejisté pražské Sparty. Jejich řady rozšíří 34letý obránce Zbyněk Michálek, který je odchovancem jindřichohradeckého hokeje.

Lidé zapomínají peníze v bankomatech

Jindřichův Hradec - Zhruba každé dva měsíce si někdo v Hradci vybere peníze, ale už si je neodnese.

Ve Staré Hlíně se lidé napojují na kanalizaci

Stará Hlína - Čistírna odpadních vod a splašková kanalizace ve Staré Hlíně byly předány k předčasnému užívání.

Sobota láká za zvířátky nebo na pouštění draků

Jindřichohradecko - V sobotu rozhodně nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat za zábavou. Výběr tipů je velký.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení