„Seděla jsem venku na lavičce, oslovila mě skupinka, žena mluvila slovensky. Tvrdili, že měli bouračku a jeden z nich je v nemocnici a mají zaplatit jeho operaci. Jenomže mají jen eura, jestli bych jim nepůjčila peníze, že mi je do dvou hodin vrátí, abych jim pak zavolala, ale ne dřív, než za ty dvě hodiny,“ vzpomíná žena na událost, která se stala před třemi roky.

Nasedla k nim do auta a popojeli ten kousek k ní domů. Dala jim 25 tisíc. Za chvíli jí to bylo divné, ani nepočkala ty dvě hodiny a volala jim. Už to bylo marné. Vše oznámila na policii, ale peníze již nikdy neviděla.

„Dnes už bych nikomu nevěřila. Jenom sednout si s cizími lidmi do auta byl risk. Nevím, proč jsme to udělala, ale v té chvíli mi jich bylo líto,“ dodala seniorka.
Jak při přednášce policejní mluvčí zdůrazňovala, právě legendy podvodníků bývají velice věrohodné a dokáží hrát na city.
Obyvatelé domova si vzpomněli i na další příhodu, kdy podvodník naštěstí odešel z nepořízenou. Tvrdil, že syn si od něho něco koupil a že to má babička zaplatit a chtěl 600 korun. „Věděl adresu, věděl, že ta paní měla vnuka, prostě byl dobře připravený,“ zmínila další žena a pokračovala: „Taky tady byli podezřelí brusiči nožů, tak jsem je vyhodila.“

Právě senioři jsou podle Millerové pro podobné nepoctivce snadný cíl. „Vloni jsme měli deset případů a letos již dva. Většinou chodí ve skupinách, žena si třeba poprosí, zda si nemůže dojít na WC. Nabízejí různé zboží jako třeba výhodné prací prášky, výhry, kdy chtějí rozměnit, a jsou i případy, kdy jsou natolik agresivní, že člověka klidně přiváží a bijí ho, aby jim dal peníze,“ naznačuje různé varianty.

Zdůrazňuje, aby lidé byli obezřetní, nikoho nepouštěli do bytu, aby měli vždy pečlivě zamknuto, na dveřích panoramatické kukátko, řetízek a i bezpečnostní zámek.

Zároveň na seniory apeluje, aby se nebáli zavolat na policii, že se u nich někdo podezřelý objevil. „Velice nám také usnadní práci, pokud dostaneme popis podezřelých, případně i vozidla, kterým odjeli a jakým směrem,“ dodala.