Potvrzuje to i Jiří Horažďovský, primář kožního oddělení českobudějovické nemocnice: „Jejich výskyt má trvale vzestupný charakter, množí se i případy původců kapavky, kteří nezabírají na normální léčbu a v případě syfilis přibývají nerozpoznaná či pozdě zjištěná onemocnění,“ varuje Horažďovský.

Pohlavní choroby patřily odjakživa k největším metlám lidstva. Nejčastějšími je právě kapavka a s ní i syfilis, který si v minulosti vybíral oběti po tisících. V současnosti se k těmto dvěma neduhům přidalo AIDS.

„Poměrně velká je i promořenost populace tzv. nespecifickými infekcemi močopohlavního ústrojí, u mladých lidí zaznamenáváme onemocnění způsobená oparovými viry nebo viry bradavic,“ dodal Horažďovský. Za první polovinu letošního roku eviduje českobudějovická nemocnice 14 případů kapavky a 9 nových případů infekční syfilis.

„Rozhodně nejde o absolutní cifry, jedná se jen o hlášené případy.“ Skutečný počet může být ještě vyšší.


Riziko nákazy

„Alarmující známkou, která by měla pacienta přivést k lékaři, je výtok z močové trubice v případě kapavky a nebolestivý vřídek v oblasti genitálu u syfilidy,“ říká Horažďovský, kterého doplňuje jeho kolega Vladimír Čech z Českého Krumlova: „Pacient může navštívit jakoukoliv nemocnici, ať tady v Krumlově nebo v Budějovicích.“

Dále vysvětluje, že vyšetření provedou nejčastěji v kožní, urologické nebo gynekologické ambulanci. „Rozhodně doporučuji odhodit ostych z lékaře a před začátkem léčby provést vyšetření, protože jen tak lze zaručit její efekt,“ řekl Horažďovský.

Prostituce je sice častou, ne však jedinou možností pohlavní nákazy „Z hlediska medicíny není žádný rozdíl mezi prostitucí a promiskuitou,“ zdůraznil Horažďovský.

Nejčastější příčinou nákazy však zůstává prostituce. Ta kvete zejména u rušných komunikací a v příhraničních oblastech. „V Českých Budějovicích naštěstí neřešíme tento problém tak akutně,“ konstatovala mluvčí policie v Českých Budějovicích Regina Tupá.

Své o tomto tématu však vědí v Českém Krumlově. Hledaná cestovatelská destinace k sobě logicky přitahuje davy lehkých dívek z celého okolí, které svým tělem zase lákají množství nejen sexuálních turistů z celého světa.

Na ty však čeká nejedno nebezpečí – ať už zmiňovaná onemocnění, anebo „jen“ ukradený mobil či peněženka s doklady.


Pozor na vlastní kapsy

„Krádeže ze strany prostitutek zdaleka nejsou ojedinělé, muži se však většinou se svými zážitky nechtějí chlubit na policejní stanici. Proto je počet ohlášených případů tohoto typu velmi nízký, přibližně dva až tři do roka.“ sděluje mluvčí českokrumovské policie Michaela Pavlíčková a dodává, že loni byly zaznamenány dokonce dva případy, při nichž byl zákazník okraden lupiči, které na místo činu zavolala sama prostitutka.

Obchod s bílým masem

Hlavní distributoři chorob, prostitutky, se však samy často stávají obětmi a do své pozice se mnohdy dostanou nedobrovolně. Pod zástěrkou práce v zahraničí, obvykle v exotických krajích, mohou být mladé dívky odvezeny do nevěstinců, kde jsou nuceny pracovat proti své vůli a nemají naději na brzké propuštění.

Obchod s lidmi je podle Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu jedním z nejvýnosnějších odvětví ilegálního prodeje. Kromě laciných dělníků, kteří jsou využíváni jako levná pracovní síla, se v hledáčku naháněčů objevují právě prostitutky. Pod nátlakem jsou nuceny pracovat v nevěstincích, odkud některé z nich už nemusí vyjít.

Václav Rameš