Je asi pochopitelné, že pro člověka, který nepochází z Hradce, musí být místní sídliště téměř labyrintem. Obzvláště pak nejstarší sídliště Vajgar, kde ulice nenesou žádná jména.

V minulých letech se tu a tam o pojmenování ulic na Vajgaru uvažovalo, nicméně bezvýsledně. Aktuálně situaci popsal archeolog Muzea Jindřichohradecka Vladislav Burian. „Při městském úřadu existuje pracovní skupina na pojmenovávání ulic. Naposledy byla svolána ještě za minulého vedení města,“ sdělil.

Pětičlenná skupina pracovala v případě nových bezejmenných ulic i s návrhy občanů. „V místech, kde to šlo, jsme se snažili zachovat původní názvy nebo krajinný ráz. Proto když třeba ulice vedla kolem řeky, promítlo se to v jejím jméně,“ vypráví Burian.

V případě sídliště Vajgar, které mnozí pamatují ještě jako sídliště V. I. Lenina, ale na pojmenování ulic nikdy nedošlo. „I když jistá vůle byla, výsledku se nakonec nikdo nedočkal. Mezi domy se vážně orientuje složitě, ale dnes už je stav přece jenom trochu jiný než před několika lety,“ říká Burian. Panelové domy i sídla firem v této době mají totiž výraznější a barevnější fasády a viditelnější číselná označení. 

Problém pro mnohé by také představovala změna adresy ve všech úředních dokumentech, která by pojmenování ulic musela nutně následovat.