Úřad zodpovídá za rozdělování evropských dotací v Jihočeském a Plzeňském kraji. Policie zmíněné úředníky obvinila hned z několika trestných činů. Oběma nyní hrozí až dvanáct let vězení. Jsou podezřelí z machinací při rozdělování dotací.

Policie šetří již několik měsíců rozdělování dotací z regionálního operačního programu, kterým do jihozápadních Čech přiteklo už několik miliard korun. Podle dosavadních informací se zdá, že mohlo dojít k dodatečným změnám v procesu hodnocení žádostí v průběhu tak zvané 5. výzvy. Zmínění úředníci jsou obviněni z machinací, které mohly mít vliv až na stovky milionů korun. V 5. výzvě měl ROP rozdělit 3,7 miliardy korun.

V polovině února se uskutečnilo jednání na úrovni ministrů vnitra a financí za účasti hejtmanů Jihočeského a Plzeňského kraje, policejního prezidenta a mimo jiné také ředitele regionální rady. Reagovalo na skutečnosti, zjištěné po zabavení počítačů, které používali úředníci ROPu. Úřad regionální rady byl vyzván, aby doložil a vysvětlil veškeré změny v procesu hodnocení. To může mít na některé žádosti zásadní dopad. "Tento proces ještě probíhá. Jeho výsledek bude mít vliv na rozhodnutí o případném znovu posouzení žádostí," uvedl Jakub Haas, zástupce tiskového mluvčího ministerstva financí. Haas dodal, že se to může týkat již podaných, respektive úspěšných žádostí.

Protikorupční policie se při zkoumání způsobu přidělování dotací dostala již tak daleko, že dva vedoucí pracovníky Úřadu regionální rady Jihozápad obvinila v pondělí z několika trestných činů, spáchaných ve formě spolupachatelství.

První informace, kterou podal Deníku Adam Kotalík, tiskový mluvčí Regionální rady soudržnosti Jihozápad, hovořila o tom, že proti nikomu trestní stíhání zahájeno nebylo. „Mohu potvrdit, že oba zmínění pracovníci úřadu byli dnes policií předvoláni k podání vysvětlení ve věci, kterou policie šetří,“ řekl původně Kotalík a dodal, že podle informací, které má k dispozici, nebylo dosud proti nikomu zahájeno trestní stíhání.

Policie však odpoledne informovala o tom, že dvěma lidem sdělila obvinění. "Jedná se konkrétně o trestné činy zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a poškozování zájmů Evropských společenství," vysvětlil mluvčí útvaru protikorupční policie Roman Skřepek.

Nejvyšší představitelkou regionu soudržnosti je hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová. Pro Deník Emmerová uvedla, že v úterý svolá plzeňskou část kontrolního výboru Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad. Společně s jejími členy chce posoudit všechny dosavadní informace průběhu vyšetřování takzvané 5. výzvy, ve které se rozdělovaly zkoumané dotace. Emmerová chce v kontrolním výboru hovořit také o informacích, které souvisejí s 6.výzvou, která se také bude prověřovat. Dle výsledků zasedání se následně svolá i celý kontrolní výbor Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad.

Smlouvy o přidělení dotací se do skončení vyšetřování podle Emmerové podpisovat nebudou. Zda se budou některé smlouvy přezkoumávat, rozhodne kontrolní výbor.

Podle informací, které jsou k dispozici, má jít o ředitele Jiřího Trnku a vedoucího odboru implementace programu České Budějovice Martina Půlpytla.

(Deník o kauze informoval jako první už 4. března.)

Oba muži měli podle policistů neoprávněně ovlivňovat výběr projektů doporučených k financování.


Vítěz zakázky je znám předem, tvrdí anonym

(článek Deníku ze 4. března 2010)

České Budějovice – Na konci minulého týdne podle informace Deníku obdrželi českobudějovičtí zastupitelé i krajští zastupitelé zajímavý e-mail. Redakce ho má k dispozici v celém znění. Odesílatel, který e-mail poslal z adresy Zakazky.JC@seznam.cz, rozkrývá principy rozdávání veřejných zakázek Jihočeským krajem a městem České Budějovice.

„Silniční a inženýrské stavby placené Jihočeským krajem mají dopředu určeného vítěze veřejné soutěže. Existuje skupina určených stavebních firem, která je úzce propojena s rozhodujícími představiteli kraje,“ píše se mimo jiné v e-mailu. Autor dále popisuje princip výběrových řízení, manipulaci s veřejnými soutěžemi. Zeptali jsme se některých zastupitelů kraje i města, co si o obsahu e-mailu, jenž upozorňuje na korupci, myslí.

Hejtman Jiří Zimola Deníku sdělil: „Je to anonym, ovšem s tak závažným obsahem, že jsme se jím zabývali na úterní radě kraje. Domluvili jsme se v rámci koalice na takových opatřeních, která by podobnému jednání zamezila. Nechali jsme také auditovat všechny projekty.“

Primátor Juraj Thoma nám včera řekl, že po obdržení e-mailu dal toto pondělí podnět na státní zastupitelství, aby se obsahem zveřejněných údajů zabývalo.

Jihočeský radní František Štangl (ODS) se s obsahem e–mailu seznámil zatím jen okrajově. Vzhledem k tomu, že jde o anonym, nebere ho příliš vážně a myslí si, že jde o snůšku nesmyslů.

Jihočeský zastupitel Jaromír Slíva (ČSSD, uvolněný radní, zabezpečování úkolů v oblasti ekonomiky a majetku) Deníku řekl: „Tento e-mail jsem dostal. Mou bezprostřední reakcí bylo překvapení, údiv a zmatek. Nevím, jaký si mám na taková tvrzení udělat názor.“

(hst, rfv, apa)