Tři na sobě nezávislá oznámení o pohybu velké kočkovité šelmy, zřejmě pumy americké, přijali policisté o tomto víkendu. Zatím poslední oznámení o zpozorování dorazilo z Rosičky. Policisté však nemají žádný hmatatelný důkaz, který by zvíře a jeho návyky či teritorium pomohl konkretizovat.

Mluvčí policie Hana Millerová uvedla, že puma podle odborníků urazí až 50 kilometrů za noc. Pohybovat se může na území o rozloze až 250 kilometrů čtverečních.

„Začali jsme intenzivně spolupracovat s několika organizacemi, které se budou podílet na lokalizaci teritoria pumy a na jejím odchycení,“ sdělila s tím, že policie pracuje s možností, že šelma utekla dosud nezjištěnému soukromému chovateli. „Občany nabádáme k maximální opatrnosti,“ doplnila mluvčí. Pokud někdo zvíře zahlédne, měl by policistům jeho polohu okamžitě sdělit na linku 158.

Podle Romany Albrechtové Liškové ze Zooparku Na Hrádečku u Horní Pěny je ve světě zaznamenáno mnoho případů, kdy puma člověka napadla. „Při setkání je dobré zachovat klid a odejít do ústraní, neběhat,“ upozornila. V zooparku už delší dobu chovají dvojici pum. „Nikdy ale neměly mláďata, na rozdíl od zvířat jiných chovatelů z kraje,“ dodala Romana Albrecht Lišková.

Policejní výzva

Jindřichohradecká policie žádá občany z daného území o případný snímek zvířete. Pocházet může ze soukromé fotopasti či z domácího kamerového systému.