Na Jindřichohradecku se dopravní policisté i policisté z obvodních oddělení cíleně zaměřili na přechody pro chodce, kdy střežili v ranních i odpoledních hodinách přechody u vybraných škol. 

"Policisté zvýšili tento dohled nejen nad dětmi, které přes frekventované komunikace přichází do škol, ale i nad všemi dospělými. Na vybraných školách pak policisté se žáky na toto téma pobesedují. Vedle bezpečnosti na přechodech se zaměří i na problematiku jízdy na kolech," popsala mluvčí policistů Hana Bílková Millerová.

V Jindřichově Hradci se akce Zebra uskutečnila také v pátek 3. září od 7 do 8 hodin a poté od 10 do 11 hodin na křižovatce U Trojice. 

"Preventivní akce se zúčastnili dopravní policisté společně s tiskovou mluvčí a preventistkou jindřichohradeckých policistů. Následně policisté navštívili žáky dvou 1. tříd ve 3. ZŠ v Jarošovské ulici, kde se žáčky pobesedovali na téma BESIPu. Školáci od policistů obdrželi též malé dárečky jako reflexní pásky či přívěsky a zápisníčky se „zebrou“. Preventivní akce Zebra je zaměřena na kontrolu dodržování pravidel pro přecházení pozemních komunikací, na odbourání mýtu o absolutní přednosti chodců na přechodech pro chodce. Slogan "Zebra se za  tebe nerozhlédne" má připomenout, že vstupem na silnici bez rozhlédnutí člověk riskuje vlastní život," uvedla mluvčí.

Tři rady pro zvýšení viditelnosti:

1. používejte reflexní a fluorescenční materiály a kombinujte je, abyste byli dobře vidět za světla i za tmy
2. reflexní předměty umístěte nejlépe na konci rukávů, blízko kolenům a do úrovně pasu (cyklisté také na přilbu a kolo)
3. dětem pořiďte oblečení, školní brašny a doplňky opatřené reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky