Týden před ustavujícím zasedáním nového zastupitelstva se v Jindřichově Hradci horečně jedná, jasno ale stále není.

Komunální politiky přitom začíná tlačit čas, protože ustavující zasedání nového zastupitelstva je naplánováno na příští čtvrtek 11. listopadu.

„Stále trváme na postu starosty, místostarosty a příslušném počtu míst v městské radě,“ uvedl včera lídr vítězné ČSSD Stanislav Mrvka. Podle jeho slov vadí sociálním demokratům při vyjednávání zejména to, že protistrana operuje pojmem koalice. „Je to neseriózní, koalice se přece uzavírají po volbách. A pokud tak chtěli učinit, měli jít jako koalice do voleb,“ míní Stanislav Mrvka. Dodal, že pro ně fakticky žádná koalice není, ale pouze zvolené strany v městském zastupitelstvu.

„Zmíněná koaliční smlouva nemá právní hodnotu, ale je třeba ji brát jako deklaraci vůle společně uskutečňovat podobné volební programy. A v tom případě je přece jedno, zda byla podepsána před volbami či po nich,“ vysvětlil vyjednavač ODS Bohdan Soukup. Ani ČSSD podle jeho slov ale zatím ve svých požadavcích v ničem neustoupila.

Bohdan Soukup dodal, že s ohledem na čas i na složitost situace bude nyní ale jasnou prioritou dohoda za jednacím stolem. „Nutný bude ústupek obou stran a v mnohém jsme již blízko,“ řekl. Další jednání mezi lídry ČSSD a ODS se má uskutečnit dnes.