Slibujete si něco od případného jednání LOK přímo s premiérem Nečasem nebo s jinou vládní stranou, než je strana ministra zdravotnictví Hegera (TOP 09), například s Věcmi veřejnými?

Všichni jsme svědky ostrých konfliktů uvnitř koalice TOP 09, VV, a ODS. Můžeme věřit vládě která nevěří sama sobě? Podle nás je bohužel politickým úkolem ministra Hegera s lékaři se nedohodnout a využít k tomu jakékoli důvody. Svoji původní nabídku z 28. ledna kterou lékaři přijali ministr nepochopitelně 3. února zcela změnil. Stále ale věříme v dohodu ať už to bude přímo s premiérem nebo ministrem či vládou. Nadále doufáme, že se ve vládě najdou kompetentní a zodpovědní lidé, kteří nebudou vymýšlet lékařkou péči bez lékařů.

Co říkáte na petici týdeníku Reflex Vládo, neustupuj lékařům, kterou podepsali mj. herec Petr Nárožný nebo bývalý politik Miroslav Macek? Petice označuje požadavky lékařů za nemorální.

Chci připomenout že výzva Děkujeme, odejdete nechce změnit pouze mzdy lékařů. Tato oblast je jistě velmi citlivá a proto zneužívaná bulvárem i ministrem. Nadále trváme na změně systému a to:

- omezení rozsahu přesčasové práce ( v okresní nemocnici činí rozsah přesčasové práce sloužících lékařů ze zákona a nasmlouvané na dohody, až 1400!! hodin ročně )

- zvýšení platů lékařů ze současných 95 korun hrubého na hodinu u začínajícího lékaře na 150 korun a ze 175 korun hrubého na hodinu u specialisty na 250 korun

- náprava systému specializačního vzdělávání lékařů

- skutečná reforma zdravotnictví která povede k prospěchu jak pacientů, tak zdravotníků

- zamezení plýtvání prostředky nás všech na předražené léky a přístroje

- účinný boj proti korupci ve zdravotnictví.

Chci opět zdůraznit že finanční prostředky 2 miliardy korun byly ze systému zdravotnictví pro teto rok odebrány úhradovou vyhláškou podepsanou ministrem Hegrem. Lékaři nežádají žádné prostředky z rozpočtu navíc a už vůbec ne na úkor jiných profesí, žádají pouze aby se finanční prostředky vložené do rezortu dostaly alespoň na úroveň roku 2010. Jinak tyto prostředky zůstanou pouze na účtech zdravotních pojišťoven.

Podle mluvčího ministerstva školství Václava Koukolíčka je v roce 2011 na zvýšení platů vyčleněno 2,1 miliardy korun navíc, které získal ministr Dobeš z rezortu obrany. Tak nemohu přijmout jeden z argumentů petice o podřazenosti profesí. Je samozřejmě otázkou jak se tyto prostředky dostanou k jednotlivým učitelům. To je ale úkol ministra školství. Ze svého okolí však znám mnoho učitelů a samozřejmě si nemyslím, že jejich současné ohodnocení odpovídá jejich zodpovědnosti. Petice týdeníku reflex vládo neustupuj lékařům je podle mne plná emocí ovlivněných různými sdělovacími prostředky. Výroky o nadřazené kategorii občanů a ohrožených a umírajících občanech nemohou přispět k rozumnému řešení situace spíše naopak. Argument, že ostatní vrstvy obyvatel jsou na tom také špatně a nemají jak se dostat k penězům, není podle mého názoru relevantní.