S jejich údržbou či obnovou může pomoci každý například v rámci projektu 72 hodin, který letos trvá až do neděle 14. října. Využijte příležitost a přiložte ruku k dílu při zvelebení některé studánky ve vašem okolí. Jako dobrovolník se můžete připojit na webové stránce projektu 72 hodin www.72hodin.cz/2018. Najdete zde také tipy na studánky, které potřebují pomoci nebo můžete přihlásit studánku z vašeho okolí. Jednu z nejpodrobnějších studánkových map sestavil na svém webu také ekologický institut Veronica.

Studánek je v České republice evidováno téměř pět tisíc, ale ještě ve druhé polovině minulého století se jejich počet odhadoval na více než dvojnásobek. V posledních letech se do jejich obnovy a údržby zapojuje stále více lidí, obcí i firem.

Obnova studánky může být celkem náročná a je dobré spolupracovat s odborníky. Nicméně udržovat funkční studánku ve svém okolí může každý. Většině studánek pomůže několikrát za rok šetrné odstranění nánosů ve výtokové trubce, vyčištění odtoku a úprava přístupu, který je často podmáčený. Samozřejmostí je úklid případných odpadků v okolí studánky.

Jindřichohradecká studánka leží v katastru obce Jindřiš v zalesněném svahu pod zahrádkářskou kolonií. Je kamenná s kovovými dvířky, které jsou poškozené a potřebují opravu. Upravit je třeba také odtok a přístup ke studánce od turistické stezky, která vede v údolí. Další studánka se ukrývá v katastru Stráže nad Nežárkou poblíž přírodní rezervace Fabián pod Bublavou skálou.