Mezi třemi obcemi z okresu, které se letos přihlásily do soutěže, byl i Popelín. Od hodnotící komise obdržel oranžovou stuhu za nejlepší spolupráci se zemědělci.

Jak uvedl starosta Popelína Tomáš Zaňák, úzká spolupráce je především s místní družstvem a soukromým zemědělcem Jaromírem Budínem z místní části Horní Olešná.

„Spolupráce je dobrá už řadu let. Myslím, že komise ocenila, že nám zemědělské družstvo sváží děti do školy, vozí si své zaměstnance a přibírá i děti. To nás podrželo v době, kdy byl osud školy nejistý," zmínil Tomáš Zaňák.

Roseč si vysloužila Diplom za péči o kulturní dědictví. Jak vysvětluje starosta obce František Volf, ocenění je za záchranu farní stodoly. „Byla už ve špatném stavu, hrozilo, že se propadnou stropy. Původní farní stodolu se stájí obec od církve koupila za zhruba 180 tisíc korun a vše jsme opravili. Ještě se nyní dodělávají dveře. Ve stodole budou jednak historické hasičské stříkačky, mohlo by zde i vzniknout minimuzeum a ze stáje bude společenská místnost. Pořádali bychom Dny řemesel a využívali ji třeba i při adventním koncertu," sdělil František Volf s tím, že náklady na opravu činily zhruba 700 tisíc korun. V soutěži byla Roseč již potřetí.

Obec Hříšice nacházející se na hranicích Jihočeského kraje s Vysočinou získala čestné uznání za podporu ekologicky šetrného vytápění objektů. Podle starosty Jiřího Doležala je v současné době vytápěno asi deset rodinných domů, mateřská škola a kulturní zařízení z bioplynové stanice patřící místnímu zemědělskému družstvu. „Nyní plánujeme ještě další rozšíření," zmínil Jiří Doležal. Obec se zúčastnila podruhé.