Podle nové vyhlášky o odpadech zaplatí občané Jindřichova Hradce stejně jako loni.

Nic na tom nemění ani skutečnost, že město tak na každého bude doplácet téměř dvě stovky. Pětistovka je totiž ze zákona stropem, za který zatím jít nelze.

„Asi je to dobře, protože se zdražuje všechno, teď se třeba hodně zvedne i elektřina. Do budoucna se ale dá čekat, že pětistovka stačit nebude. Samozřejmě to zase zatíží rodinný rozpočet. Ještěže lze alespoň platit poplatek na dvakrát,“ míní Alena ze sídliště Vajgar.

Jak zaznělo na zasedání zastupitelů, od roku 2001 do roku 2007 stouply například náklady na separaci odpadu z osmi set tisíc na více než tři miliony korun.

Právě tento fakt vyvolal ze strany některých opozičních zastupitelů požadavek na důkladnou kontrolu skutečných nákladů.

„Jsem rád, že náklady na separaci rostou, protože je to důkaz, že se třídí. Na vývoz odpadu nestouply,“ oponoval radní ze Strany zelených Josef Nejedlý.

Jak upřesnil místostarosta Pavel Vejvar, přibylo nádob, častěji se vyváží, ale i odpadů narůstá, a to také těch, které by měly končit ve sběrném dvoře. Jako příklad uvedl nešvar známý ze sídlišť, kde se předělávají bytová jádra, a kde odpad zůstává ležet u kontejnerů místo toho, aby jej stavebník či firma hned odvezli.

Sběrný dvůr navíc zneužívali i někteří podnikatelé, kteří se tak zbavili nepohodlného odpadu, za jehož likvidaci by jinak museli platit.

V souvislosti se schvalováním vyhlášky o odpadech pro příští rok zazněl z řad zastupitelů také dotaz, jak je na tom město s neplatiči.

„Poplatek je vymáhán standardním a právně možným způsobem. Proces vymáhání je důsledný,“ uvedl místostarosta Vejvar. Podle jeho slov se vymáhání poplatků týká v současnosti zhruba tří set adres ve městě.