Většina pacientů si na poplatky ve zdravotnictví zvykla, úlevu od placení vítají důchodci, ale chtěli by ji i jinde.

„Lidé dostanou potvrzení, kde mají vše předtištěné, takže nemusí nic vyplňovat, ale musí je vlastnoručně podepsat, aby bylo doložené, že převzali dar od kraje,“ vysvětlila vedoucí ekonomického oddělení Nemocnice Jindřichův Hradec Marcela Hovorková.

Podle jejích slov platí tyto výhody pro všechny pacienty, kteří si hradí zdravotní pojištění, bez ohledu na to, z jakého kraje jsou. Zejména v turistické sezoně zde totiž lékaři ošetřují velký počet turistů, chatařů nebo cyklistů.

Někteří lidé v čekárně ordinace skrývají rozpaky, jiní se svým názorem netají. „Jestliže by poplatky měly zdravotnictví pomoci, tak jsem pro, aby se platilo dál. Lidem, kteří nemarodí často, to většinou nevadí. Sama jdu k lékaři, jen když to potřebuji, je to tak jednou za pět let,“ uvedla Marie Rešlová z Roseče.

Dodala, že zrušení poplatků by mohlo pomoci důchodcům, protože ve stáří nemocí přibývá, ale jinak jí to přijde jako zbytečné papírování. Podmínky by však měly být všude stejné, nejen v krajských institucích.
Mezi ty, kteří si na poplatky zvykli, patří i někteří rodiče malých dětí. „Byla bych ochotná platit dál. Nepřijde mi to jako vysoká částka, ani za pohotovost, kde jsme byli se synem, protože si udělal úraz, se mi nezdá devadesát korun moc peněz,“ podělila se o svůj názor Markéta Hrdličková z Jindřichova Hradce.

Naopak někteří důchodci jsou za každou finanční úlevu rádi. „Je to dobře, když nemusím platit. Jsem rád, když nějakou korunu ušetřím. Když to jde v krajích, mělo by to jít postupně všude,“ řekl důchodce z Jindřichova Hradce.

Další důchodce z okolí Jindřichova Hradce, který také nechtěl být jmenován, uvedl: „Důchodcům by to měli určitě zrušit. Nevadilo by mi ani tak platit šedesát korun v nemocnici jako poplatky v lékárně. Když si mám vyzvednout sedm léků, na které dost doplácím, tak musím dát ještě 210 korun z důchodu na recept.“

Na poplatky reagují i soukromé lékárny

Zrušení poplatků v lékárnách, jejichž zřizovatelem je kraj, vyvolává reakce v řadách majitelů soukromých lékáren. Ti se totiž kromě toho potýkají s konkurencí lékáren, které jsou součástí řetězců.

V lékárnách v Kauflandech například již delší dobu vracejí každému zákazníkovi na recept pětikorunu. Stálí zákazníci mohou při platbě využít zákaznickou kartu, na kterou jim nyní vrátí poplatky stejně jako v lékárnách zřízených krajem. Není proto divu, že například v lékárně jindřichohradeckého Kauflandu stojí na léky fronty.

Soukromá lékárna U Nemocnice v Jindřichově Hradci nyní také poskytne slevu ve výši regulačního poplatku, aby pacienti nebyli znevýhodněni proti pacientům z jiných míst Jihočeského kraje.

„Apelujeme na brzké legislativní řešení vážné situace ve veřejném lékárenství, kde jsou v současné době hrubě porušena pravidla hospodářské soutěže,“ uvedl za lékárnu U Nemocnice Jan Satrapa. Zítra v podvečer budou v Jindřichově Hradci jednat lékárníci okresu o tom, jak se zachovají dál.

„Mně to není nic platné, když se to týká krajských lékáren. Samozřejmě léky potřebuji, takže si na ně vždy pravidelně z důchodu, když ho dostanu, dávám peníze stranou,“ uvedla Anna Cenkerová z Jindřichova Hradce.

„My jsme o zavedení regulačních poplatků nestáli, podle nás by se to mohlo vrátit do původního stavu. Kdybychom za těchto podmínek, které v souvislosti s poplatky máme nastavené, je lidem odpustili, bylo by to pro nás likvidační,“ vysvětlil majitel třeboňské Zámecké lékárny Petr Štícha.

Regulační poplatky vyjdou kraje na stamiliony

Česko - Očekávané zmatky provází zrušení zdravotních regulačních poplatků v krajských nemocnicích a lékárnách. Kraje totiž volí různou metodu vracení peněz, a to situaci dost komplikuje. Neplatí se ani v některých soukromých řetězcích. Neinformovanost pacientů navíc způsobila, že většina z nich v první pracovní den této možnosti vůbec nevyužila.

Největším obtížím zřejmě čelili lidé v západočeském Stodu. Zdejší krajská lékárna, v níž jako v jediné v širokém okolí třicet korun za položku na recept nevybírají, totiž fungovala jen několik hodin. Pak byla nečekaně zavřena. Podle prvních informací Deníku proto, že lékárník neměl potřebnou atestaci. Dveře lékárny tak nejspíš zůstanou zavřené několik dnů.

V nedaleké Plzni kraj žádnou lékárnu neprovozuje. Přesto i tam byli lidé zmatení. „Je to hrozný zmatek, člověk vůbec nemá žádnou jistotu. Tady se poplatky platí, někde jinde se zase vyplňuje darovací smlouva, když chcete recept proplatit. A navíc doplatky za léky jsou všude jiné, jako v supermarketu,“ stěžovala si důchodkyně Ivana Čejková z Úněšova u Plzně a s povzdechem prorokovala, že za půl roku bude stejně všechno zase jinak.

Co kraj, to jiný přístup

Lenka Eliášová z Vysočiny o možnosti ušetřit dokonce vůbec nevěděla. „Nevím, že se už platit nemusí. Poplatky jsou ale podle mě nesmysl, pokud si platím zdravotní pojištění,“ řekla včera Deníku.

Někteří pacienti zase třicet korun za položku na receptu zpátky od kraje nechtějí. „Poplatek jsem zaplatila, přestože vím, že jsem nemusela. Nechci ale využívat dar od kraje. Třeba důchodcům by je měli odpouštět, pokud však člověk na zaplacení má, tak by je mohl dál platit,“ myslí si Jitka Rožková z Jihlavy.

Ve většině krajských nemocnic a lékáren proplácí všechny zdravotní poplatky, na Karlovarsku a Ústecku však jen lidem bydlícím na území kraje. V Moravskoslezském kraji pacienti získají zpátky jen třicetikorunové poplatky, za pobyt v nemocnici a ošetření na pohotovosti i nadále sáhnou do své kapsy.

Za návštěvu praktického lékaře pak zaplatí lidé na Zlínsku, den pobytu v nemocnici ale nebude stát 60 korun děti mladší osmnácti let a důchodce starší sedmdesáti.

Kraje zvolily metodu, že pacientům vrátí peníze hned formou daru. Na Plzeňsku ale lidé zaplatit musí, kraj jim pak pošle poplatek složenkou nebo převodem na účet.

Něco musí být obětováno

Kvůli proplácení zdravotních poplatků musely kraje měnit rozpočty a šetřit na výdajích. Například v jižních Čechách nenakoupí krajský úřad nová auta a omezí spotřebu elektrické energie. Méně peněz tam půjde také na kulturní a společenské akce.

Informace v jindřichohradecké nemocnici.

Mnohem citelněji pocítí změny Středočeši. Sociálnědemokratický hejtman David Rath sice tvrdí, že s touto částkou počítal jeho tým již od samého počátku při sestavování rozpočtu, a tudíž je nemusel ubírat z jiných plánovaných výdajů. Opoziční zastupitel a Rathův předchůdce na hejtmanském postu Petr Bendl má ale jasno: hrazení poplatků jde na úkor plánovaných akcí, především chystaných staveb, které by měly zvýšit bezpečnost na silnicích, a příprav na budování obchvatů měst. Podle Ratha se ale Bendl mýlí a do rozpočtu se nedíval pozorně.

Podobně na severní Moravě nepřispějí na rozvoj ostravského letiště a nebudou dotovat nové letecké linky. Celkem musely všechny kraje najít v rozpočtech na letošní rok přes osm set milionů.

Kolik kraje zaplatí za poplatky ve svých nemocnicích.