Jindřichohradečtí radní chtějí v rámci podpory cestovního ruchu a rozvoje města ulevit podnikatelům.

V návrhu ke schválení počítají radní se zrušením poplatků za předzahrádky u restaurací a úplné zrušení poplatků ze vstupného na plesy.

„Již dříve jsem zařídil, aby se neplatily poplatky z koncertů a z maturitních plesů, takže jedině uvítám, když zmizí poplatky úplně. Jinak bych jej inicioval. Plesy jsou kulturní záležitostí a město by je mělo podporovat,“ sdělil provozovatel kulturního centra Jitka v Jindřichově Hradci Vladimír Pecka.

Zrušení poplatků za předzahrádky uleví hlavně restauratérům. Provozovatel Dada Clubu Zdeněk Kasper měl dříve komplikace spíše se vzhledem předzahrádky. „Finanční otázka není pro mě až tolik důležitá. Měl jsem problém s tím, že předzahrádka byla moc barevná. Přitom je smutné, že se řeší předzahrádka, která je dočasná, a barevnost mostu nebo nerezové zábradlí u svatého Jana, které je na pořád, nikdo neřešil. Chtěl bych, aby se už totalitní šeď a unifikace netáhla dále a město se orientovalo podle jiných světových měst,“ uvedl Zdeněk Kasper.

Zdražit by se naopak mělo umístění reklamního zařízení na pozemku města. „Mělo by dojít ke zdražení na 100 korun za metr čtvereční a den, což je maximální možná výše, kterou dovoluje zákon,“ informoval tajemník městského úřadu Karel Přibyl. Dříve se z reklamního zařízení platilo 50 korun za metr čtvereční a den. Další změna se bude týkat poplatku za odpad a psy.

Osoba, která bude pobývat v ústavním zdravotnickém zařízení déle než tři měsíce, bude osvobozena od poplatku. Padesátiprocentní slevu z poplatku za psa pak budou mít lidé, kteří prokážou jeho chov mimo trvalé bydliště.