Od září je pro zaslání částky nad 24 tisíce korun potřeba vyplnit identifikační list.

Čeká ho totiž vyplňování formuláře, kam musí vypsat i osobní údaje.
„Vyplňuji ten elaborát minimálně deset minut. Jakým právem má někdo manipulovat s mými osobními údaji, když vlastně odvádím podnikovou tržbu?“ zlobí se kastelánka hradu Landštejn Jiřina Mládková. Poukazuje na to, že taková každodenní činnost je ztrátou času nejen zákazníků, ale na druhé straně musí zatěžovat i pracovníky pošty.

„Nejde o žádný výmysl České pošty, ale o změnu legislativy, jejímž výkladem se musíme řídit,“ vysvětlila tisková mluvčí České pošty Dita Václavíková.

Poukázala na to, že od 1. září je účinný zákon 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. „Oproti předchozí právní úpravě této tematiky došlo ke změně v povinnosti identifikace z částky původně v přepočtu nad 15 tisíc eur na částku nad tisíc eur,“ upřesnila Václavíková.

Podle jejích slov je Česká pošta povinnou „osobou“ ze zákona a musí provádět jak tuto identifikaci, tak i následně u částek v přepočtu nad 15 tisíc eur a vyšších kontrolu, která zahrnuje zjištění účelu a povahy obchodu, zdroje peněžních prostředků a podobně. Podle zákona musí klient informace, které jsou k provedení identifikace a kontroly nezbytné, poště poskytnout.

„Pokud se odmítne podrobit identifikaci nebo neposkytne potřebnou součinnost při kontrole, pak se obchod neuskuteční a podle zákona je Česká pošta povinna hlásit podezřelý obchod,“ dodala.

„Když je to míněno jako ochrana proti posílání nelegálních peněz, tak to nemá logiku. Pro takového člověka přece není nic jednoduššího, než částku rozdělit a poslat více poukázkami,“ myslí si své kastelánka.

„Plnění povinností musíme ze zákona doložit ministerstvu financí, neplnění je sankcionováno,“ hájí Českou poštu její mluvčí Dita Václavíková.