„Rada města s tímto záměrem nesouhlasí. Tady jsou většinou lidé odkázaní na práci mimo Slavonice. Ti by pak neměli šanci si na poštu dojít,“ říká místostarosta Slavonic Jaromír Vítů.

Jeho slova potvrzuje Libor Karásek ze Slavonic, který pracuje v Telči. Ráno tam odjíždí před otevírací dobou pošty a vrací se až pozdě odpoledne. „Sobota je prakticky jediný den, kdy si můžu vyzvednout doporučený dopis. Navíc si myslím, že by tento krok mohl ovlivnit i styk lidí s některými úřady. Mnozí by neměli šanci si dojít například pro dopis od sociálky,“ míní Karásek.

„Slavonice jsou typ sezonního města, kde je vytížení nepravidelné. Podle monitoringu je navíc v sobotu využití služeb minimální. Chystaná změna otevírací doby začne platit od října,“ řekl včera Deníku tiskový mluvčí České pošty Ivo Mravinac.

Pošta si četnost využití ověřuje pomocí přístroje APOST, který zaznamenává všechny transakce provedené na jednotlivých poštách, tedy například balíky, složenky či doporučené dopisy. Pro Slavonice považuje díky zjištěním novou provozní dobu za dostačující.

Nespokojení jsou i obyvatelé Suchdola nad Lužnicí. Nelíbí se jim dvouhodinová polední pauza ve všední dny. Spokojení nejsou ani se sobotní otevírací dobou, ta je totiž jen dvě hodiny. Pošta tedy na žádost vedení města situaci tři měsíce sledovala. Vyhodnotila ale, že největší zájem o služby je kolem osmé a poté klesá. Odpolední špička nastane opět až kolem 15. hodiny. Česká pošta tedy nechá stávající otevírací dobu beze změny.

Podle Mravinace dostalo vyhodnocení monitoringu i vedení radnice v Suchdole nad Lužnicí.