Zákazníci na Jindřichohradecku platí v obchodech méně než v minulých letech

Podle slov Radima Klašky, vedoucího Jednoty v Jindřichově Hradci, už neměly ceny kam stoupat. „Růst byl nejrychlejší od druhé poloviny roku 2007 a v roce 2008 pokračoval mírněji. Potom došlo k určitému vystřízlivění, protože byla dosažena míra, kterou by jen těžko přesáhly,“ informoval.

Na zlevnění potravin mají vliv i nižší výkupní ceny například mlékárenských produktů. „Díky nižším výkupním cenám zlevnily některé komodity jako máslo, mléko nebo brambory,“ uvedl Klaška. Mluvčí Madety Barbora Daňková se k výkupním cenám nevyjádřila, ale sdělila, že je zaznamenán obecný pokles v rámci celé republiky.

Srovnání cen potravin

„Madeta v září navíc opět počítá se zavedením školního mléka, které přinese určitý zisk, ale na celkovém objemu se to nijak výrazně neprojeví,“ uvedla Daňková. Vedoucí prodejny potravin na Masarykově náměstí v Jindřichově Hradci připustila, že zejména mléčné výrobky šly s cenou dolů.

„Bude záležet také na nadcházející úrodě, ceny navyšujeme podle dodavatelů, shrnula.“ Pokles vnímají i zákazníci. „Základní potraviny jsou určitě levnější než loňský rok. Byla jsem v Jednotě v centru města, ta je sice trošku dražší, ale to je nejspíš tím, že se nachází přímo ve městě,“ sdělila například Romana Zaoralová z Jindřichohradecka.

Renata Pávková