Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potrubí praskají, auta vypovídají službu

Jindřichohradecko – Teploty klesaly k minus dvaceti stupňům i včera a pro některé lidi, kteří pracují pod širým nebem, to není nic jednoduchého.  

21.1.2016
SDÍLEJ:

Pracovníci společnosti ČEVAK hledali ve středu závadu na potrubí na sídlišti Vajgar v J. Hradci. Foto: Deník/Lenka Novotná

Například pracovníci vodohospodářské společnosti ČEVAK dopoledne odstraňovali jednu havárii v Kardašově Řečici a další poruchu hledali na hradeckém sídlišti Vajgar. „Jsem už na zimu zvyklý, ale doma nepohrdnu na rozmrznutí rumem," naznačil jeden z pracovníků Miroslav Med.
Promrzlá půda komplikuje práci také například hrobařům. Samozřejmě dopředu si nic nemohou připravit, a tak když je požadavek pozůstalých na pohřeb do země, musejí podle vedoucí jindřichohradecké správy krematoria a pohřebiště Hany Paluskové prostě kopat.

„Letos jsme ještě žádný pohřeb do země neměli, ale naši hrobaři jsou profesionálové, mají absolvované i kurzy 
v rámci Evropské unie, takže si s tím umějí poradit. Je to složitější, povrch země je tak patnáct až dvacet centimetrů promrzlý, takže přicházejí na řadu sbíječky a krumpáče, ale pak už se kope stejně. Až tedy na tu zimu. Pochopitelně je to však náročnější a také dražší než v létě. Lze použít i techniku, jako je bagřík, ale ne všude se s ním dostanou. Hroby jsou těsně vedle sebe a nemohou poškodit sousední náhrobky," vysvětluje Hana Palusková. Dodává, že v hrobařině tak stále převládá ruční práce.

„Pozůstalí se ohledně pohřbu do země, který je finančně náročnější, rozhodují především na základě přání zesnulého, a ne podle ročního období," doplnila.

Tuhé mrazy někdy bývají doslova adrenalinem pro řidiče, kteří potřebují nastartovat. 

Iva Maříková ze Sedla včera ráno naměřila minus 22 °C. „Auto mi vypovědělo službu a psi si venčení hodně rozmýšleli," uvedla. O málem osudové chybě hovořil také David Regásek z Velkého Ratmírova. „Je zima, tudíž mrazy jsou přirozené. Každý normální smrtelník se zimě přizpůsobuje různými opatřeními. Pokud ne, tak je to datel jako já. V pondělí jsem si umyl auto a blbec jsem ho místo v garáži nechal přes noc venku. Ráno jsem přemýšlel, jak se do něj v minus 18,5 stupni dostanu. Ale dostal a vše stihl," popsal svou zkušenost.
Díky omlazenému vozovému parku dnes již nemusejí řidiči autobusů jindřichohradeckého ČSAD o několik hodin dřív vstávat, aby nastartovali a zahřáli autobus. Podle ředitele ČSAD Pavla Kodata byly před zimou všechny autobusy zkontrolované, nabily se baterky.

„Dnes máme moderní vozy, vloni jsme koupili 35 autobusů, takže průměrné stáří je pod dva roky. Autobusy jsou vybavené přídavným topením, řidič na deset až patnáct minut pustí bufík, což je nezávislé topení, a pak už vyjíždí s teplým motorem a trochu vyhřátým prostorem pro cestující," říká Pavel Kodat. Dodává, že zima je vždycky náročnější na spotřebu nafty, ale větší problémy dělá sjízdnost silnic.

Dodávka tepla
Alfou a omegou je v současných extrémních mrazech vytápění domácností. To podle Milana Kučery, ředitele společnosti Teplospol, která zajišťuje dodávky tepla nejen na jindřichohradecká sídliště, zatím, alespoň ve městě nad Vajgarem, funguje bez obtíží.

„Žádné problémy technického rázu jsme zatím nezaznamenali. Devadesát procent tepla, které nyní vyrobíme, pochází z energetického centra na Jitce, odkud jsou jím zásobována sídliště Vajgar a Hvězdárna. A stíháme vše pokrýt bez problémů," informoval ředitel, jenž zároveň dodal, že některá opatření si teploty hluboko pod bodem mrazu přeci jen vyžádaly.

„Na sídlišti U Nádraží, kde je kotelna na biomasu, která má přeci jenom pomalejší nástup, to nyní v ranních špičkách dokrýváme záložními plynovými zdroji. Jde o to, abychom i po ránu dokázali zajistit odběratelům dostatečný tepelný komfort. Během dopoledne se to ale vždy dostatečně nahřeje, takže po většinu dne se opět topí biomasou," vysvětlil Milan Kučera.

Práce venku
Teploty hluboko pod bodem mrazu příliš nepřejí stavebním firmám, jak potvrdil i jednatel společnosti Jindřichohradecká stavební Libor Tůma. „My máme štěstí, protože v současné době se zabýváme zakázkou, která se realizuje uvnitř. Venku se totiž v takovém počasí pracovat prakticky nedá," konstatoval Libor Tůma.

Jsou ale profese, jejichž vykonavatelé musí ven za každého počasí. Patří mezi ně například i pracovníci nejrůznějších komunálních firem, kteří pečují o ulice měst a obcí. Jak ale uvedl ředitel Technických služeb Třeboň Vladimír Janíček, zmrznout je jejich zaměstnavatelé rozhodně nenechají. „Vychází to vlastně i ze zákoníku práce. Naši zaměstnanci mají v těchto podmínkách přístup k teplým nápojů, dostatečné pracovní a ochranné pomůcky a teplé oblečení. Určitě to není tak, že bychom je jen tak vyhnali na mráz," objasnil ředitel.

Děti a mráz
Ve dnech, kdy teploty padají i přes den hluboko pod nulu, by měli být ve střehu i rodiče malých dětí. „S miminky do jednoho měsíce by se vůbec nemělo chodit na procházky, pokud je venku pod pět stupňů pod nulou, s dětmi do jednoho roku pak v případě teplot nižších než minus deset stupňů," nabádá dětská lékařka Petra Lorencová.

Návod na to, jak dítě správně do chladného počasí obléknout, ale podle ní neexistuje. „Je to závislé na mnoha individuálních okolnostech. Důležité je však především sledovat, zda se dítě v kočárku nepřehřívá nebo naopak neprochládá. Nejlépe se to pozná v záhlaví. Podle ručiček nebo nožiček nepoznáte nic," radí lékařka.

Určitá opatření přijímají při silných mrazech také v mateřských školách. „Pokud je víc než deset stupňů pod nulou, nechodíme vůbec na procházky. Takové mrazy ale naštěstí nejsou tak časté, takže to příliš nenarušuje běžný chod," říká ředitelka mateřské školy v jindřichohradecké Růžové ulici Dagmar Valchová. Pohybové aktivity tak nahrazují například v tělocvičně, kterou ve školce mají k dispozici.
„Navíc máme i zahradu, takže když se přes den oteplí, můžeme vyběhnout tam," dodala. Některé děti si také rodiče nechávají doma. „Máme tady maminky, které jsou na mateřské s dalším dítětem, takže ty si doma nechají i to starší dítko. Doporučuje se s miminky v kočárku v tomto počasí nikam nechodit," vysvětlila.

V případě, že je naplánovaná nějaká akce mimo mateřinku, většinou se neruší. „Například do kina nebo teď před zápisy do škol děti přejdou," zmínila Dagmar Valchová.

Mráz nicméně může být i užitečný. Jak vysvětlila lékařka Petra Lorencová, déletrvající teploty hluboko pod bodem mrazu pozastavují nemocnost. „Může samozřejmě hrozit prochladnutí, ale nemoci, které se šíří v teplejším počasí, teď tolik nehrozí," uzavřela.

Autor: Redakce

21.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Úspěšná štafeta hradeckých orientačních běžkyň. Zleva:Eliška Hojná, Kateřina Blažková a Tereza Kinštová.

Hradecké orientační běžkyně mají stříbro z mistrovství republiky

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Dvě nehody zavřely dvě silnice

Jindřichohradecko - V rozmezí čtvrt hodiny zablokovaly dvě dopravní nehody silnice u Nové Vsi nad Lužnicí a u Kunžaku.

Stoprocentní zůstávají už jen včelničtí hokejisté

Jindřichohradecko – Okresní přebor hokejistů pokračoval druhým kolem.

Muž zpronevěřil peníze od důchodkyně

Novobystřicko - Seniorka svěřila muži peníze. Zřejmě o ně přišla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení