Jak uvedl Lubomír Beran, velitel Sboru dobrovolných hasičů Jindřichův Hradec, led na rybníku Vajgar měl v neděli jen tři až čtyři centimetry a rozhodně není bezpečný. Proto jindřichohradečtí dobrovolní hasiči před vstupem na led varují. " „Dokud není v parku zamrzlá řeka, tak bych na Vajgar nechodil, počkal bych ještě,“ hodnotí Lubomír Beran. Lidé prý Vajgar srovnávají s lipenským jezerem. „Ale teploty jsou na Šumavě jiné," zdůrazňuje.

Dobrovolní hasiči v neděli cvičili právě na Vajgaru záchranu tonoucí osoby, která se propadla pod led.

Napřed si hasiči vysekali otvor do ledu. „Teprve potom mohl začít samotný výcvik, při kterém si vyzkoušeli různé postupy pro záchranu osob, které skončily v ledové vodě. Ať se již jednalo o vytažení tonoucího pomocí dílu nastavovacího žebříku, páteřní desky nebo nafukovací matrace," uvedla mluvčí města Jindřichův Hradec Eliška Čermáková.

Hasiči se podle jejích slov po zamrzlé hladině pohybovali s největší opatrností, přesto si také vyzkoušeli sebezáchranu po proboření do ledu. Několik hasičů v suchých oblecích si postupně vyzkoušelo jak roli záchranářů, tak zachraňovaných.

„Lidé by měli být při pohybu na zamrzlé hladině maximálně opatrní. V případě stojatých vod, jako jsou rybníky, jezera, vodní nádrže nebo přehrady, se doporučuje vstupovat na led až v čase, kdy celodenní teploty klesnou pod bod mrazu po dobu deseti dnů a síla ledu dosahuje minimálně pěti centimetrů," dodává mluvčí města J. Hradec Eliška Čermáková.