Tříštivo-trhavý druhoválečný granát zřejmě německé výroby se vyklubal z nálezu, který v sobotu po poledni oznámil na policejní linku náhodný chodec z Dačic.

Jak upřesnila tisková mluvčí jindřichohradecké policie Hana Millerová, jednalo se o místo poblíž mostu přes řeku Moravská Dyje u silnice ve směru jízdy ze Slavonic na Staré Hobzí.

Nedávné nálezy:
Kardašova Řečice – rybník Krylovec (pět nálezů munice z 2. světové války za poslední rok, naposledy letos o Velikonocích)
Novobystřicko (osm dělostřeleckých protipancéřových granátů ráže 8,8 cm a osm nábojnic od těchto granátů – letošní únor)

Na místo zamířila nejprve hlídka policistů, poté i policejní pyrotechnik, který granát převezl k bezpečné likvidaci. Policejní mluvčí připomíná, že lidé by s podobnými nálezy, kterých se i na Jindřichohradecku v poslední době objevilo povícero, neměli na místě za žádnou cenu manipulovat. „Nálezce by neměl na tyto předměty sahat, přemisťovat je nebo je nakládat do vozidla a převážet. Důležité je okamžitě volat linku 158,“ apeluje Hana Millerová.

Upozornila také na to, že munici lidé často objeví právě nyní na jaře, kdy začnou pracovat na polích či zahradách nebo v lese.