Společnost SWIETELSKY stavební buduje obchvat od léta roku 2021. V těchto dnech lze na téměř tříkilometrovém úseku pozorovat dokončovací a dočišťovací práce. Dělníci provádějí terénní úpravy, hydroosevy i výsadbu zeleně, dokončují žlaby, příkopy a instalují nová svodidla. Zhotovitel zároveň připravuje pokládku poslední, tedy obrusné vrstvy vozovky na celé trase. "Předpokládáme, že po nové silnici by se řidiči měli projet už koncem června. Půjde tak o zhruba dvouměsíční urychlení. Stavbu jako takovou neprovázely výrazné komplikace a po dohodě se zhotovitelem pak bylo možné zprovoznění stavby posunout na dřívější termín," upřesnil Adam Koloušek z Ředitelství silnic a dálnic v Českých Budějovicích. Dvě přeložky silnice, které v současné době slouží dopravě, budou zrušeny a prostor se vrátí do původního stavu.

Stavba obchvatu Dolní Lhoty začala loni v létě.
Obchvat Dolní Lhoty na zimu usnul, řidiči se po silnici projedou už příští rok

O stavbě obchvatu Dolní Lhoty se mluví už minimálně 15 let. Bezpečnost místních totiž ohrožuje stále intenzivnější doprava. "Stavba přinese zklidnění provozu pro obyvatele místní části Dolní Lhota a je to pro nás zásadní i z hlediska bezpečnosti. V obci totiž žije řada starších lidí, kteří využívají autobusové zastávky po obou stranách současné silnice první třídy a pro některé z nich je složité v silném provozu vozovku přejít," zdůraznil Jiří Krupička, starosta Stráže nad Nežárkou, pod kterou obec spadá. V Dolní Lhotě žije přibližně 120 stálých obyvatel, jezdí sem ale i řada chatařů a chalupářů.

Stavba přeložky silnice I/34 Stráž nad Nežárkou – Lásenice je součástí silničního tahu České Budějovice – Třeboň – Jindřichův Hradec – Pelhřimov – Humpolec, kde kříží dálnici D1. „Nová silnice je řešena jako dvoupruhová se dvěma úrovňovými křižovatkami, mezi které je přidán jeden jízdní pruh pro předjíždění ve směru na Jindřichův Hradec,“ popsal generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Součástí stavby je také zhruba 100 metrů dlouhý most i třísetmetrová protihluková stěna. Celá akce vyšla na téměř 250 milionů korun bez DPH.

Ilustrační foto: uzavírka silnice
Řidiče zbrzdí opravy průtahu Lomnicí. Chystá se i rekonstrukce mostu v Majdaleně

Jakmile se ale obchvat Dolní Lhoty otevře, chystá se na řidiče další dopravní nepříjemnost. Během letních měsíců totiž začne oprava silnice I/34 na trase Lásenice - Horní Žďár. Na téměř pět kilometrů dlouhém úseku se chystá výměna asfaltového povrchu včetně opravy utržených krajů vozovky. Během prací zůstane silnice pro řidiče kompletně uzavřená a doprava bude muset po objížďce.