Čtenářský snímek vypovídá o nezvyklém dění před ubytovnou v bývalé Jitoně v Prachaticích.Zdroj: DeníkO případu koronaviru na ubytovně nedaleko Tatranu Prachatice spekulovali místní v pátek už během dne, jak Deník informoval. Snímek, který nám čtenáři zaslali, svědčí o nezvyklém dění před ubytovnou v bývalé Jitoně.

Výskyt onemocnění na ubytovně pro agenturní pracovníky v Prachaticích potvrdila v pátek pozdě večer ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová. „V pátek jsme tam odebrali osm desítek vzorků a v tuto chvíli, tedy v pátek ve dvaadvacet hodin, víme zatím o třinácti nových případech, které budeme vkládat do systému hlášení. V šetření dále pokračujeme, v sobotu budeme vyšetřovat dalších minimálně třináct osob a o výsledcích šetření proto budeme informovat souhrnně, jak to bude možné," sdělila šéfka hygieniků.

O situaci ještě v pátek večer informovala jihočeskou hejtmanku, starosty Prachatic, Písku a Tábora. O neuspokojivém epidemiologickém vývoji bude v pondělí jednat krajský krizový štáb, který svolala hejtmanka Ivana Stráská. Kvetoslava Kotrbová navrhne diskuzi ke konkrétním lokálním opatřením, která by snížila riziko přenosu viru na exponovaných místech.

Jednoho z dělníků, u něhož test prokázal nákazu koronavirem, bylo podle spekulací Prachatických nutné hospitalizovat. Mluvčí jihočeských nemocnic Iva Nováková informaci nepotvrdila. "Covid situaci komentuje krajská hygienická stanice," vzkázala.

Vyléčených je nyní v jižních Čechách 199 a aktuálně pozitivních 39 osob.

Od čtvrtečního do pátečního večera vyšetřily laboratoře v regionu 98 suspektních vzorků a 47 vzorků od samoplátců. „Do pátečního podvečera se nám podařilo potvrdit a uzavřít šetření u deseti nových pozitivních případů. Jednalo se o sedm žen a tři muže. Místa nákazy jsou různá, od kontaktu s již dříve pozitivně testovanou osobou, přes nákazu na oslavě v Praze, na pracovišti, ale i na dovolené v Chorvatsku. Mezi novými verifikovanými případy jsou dva zahraniční pracovníci -  z Maďarska a Ukrajiny - a také čtyři hráčky píseckého házenkářského oddílu,“ vyjmenovala Kvetoslava Kotrbová.

Po zjištěné pozitivitě jedné z hráček ligového A-týmu Sokola Písek, která se nakazila kontaktem s pozitivní osobou z Prahy, otestovali hygienici 14 hráček celku. „Pozitivní byly čtyři. Tým musel okamžitě přerušit přípravu a infikovaným hráčkám byla nařízena domácí izolace. Ostatní musí do karantény,“ doplnila Kvetoslava Kotrbová.

Nepříjemná zpráva v pátek večer zastihla i hokejisty ČEZ Motoru České Budějovice. Z důvodu zjištěné pozitivity na nemoc CoViD-19 u jednoho člena týmu musí všechny osoby, které s ním přišly do kontaktu, do 6. srpna preventivně do karantény a budou pro ně zajištěny testovací odběry.

Ze stávajících 39 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno třináct na Jindřichohradecku, osm na Českobudějovicku, šest na Písecku, pět na Prachaticku, čtyři na Táborsku a tři na Strakonicku. Českokrumlovsko stále hlásí aktuální nulu. V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si přes další nárůst onemocnění jižní Čechy nadále udržují s 37,88 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k páteční 18. hodině) i nadále pozici regionu s absolutně nejnižším výskytem COVID-19 v ČR.

Podle verifikovaných dat KHS bylo v pátek večer na jihu Čech pozitivních od začátku epidemie 131 žen a 113 mužů. Z celkových 244 dosud potvrzených případů je 51 z Českobudějovicka, 47 z Prachaticka, 44 ze Strakonicka, 33 z Jindřichohradecka, 27 z Táborska, 23 z Českokrumlovska a 19 z Písecka. Mezi pozitivně testovanými v kraji je kumulativně patnáct dětí ve věku do 14 let. Sedmadvacet nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, pětačtyřicet v kategorii od 25 až 34 let, devětatřicet v kategorii od 35 do 44 let, devětatřicet v kategorii od 45 do 54 let a sedmatřicet v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 42 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.