Celkový počet nezaměstnaných tak poklesl o téměř deset procent, což Hradecko drží na absolutní špičce žebříčku v poklesu počtu lidí bez práce. Lépe už jsou na tom pouze Pelhřimov a Jeseník, kde je pokles shodně ještě o půl procenta vyšší.

Mezi obyvateli regionu je v současnosti pouhých 5,7 procenta nezaměstnaných. To je číslo hluboko pod celorepublikovým průměrem.

„Teď se konečně trochu rozjely stavby a o práci vážně není nouze. Ještě začátkem dubna nebylo doslova do čeho píchnout, to jsem měl i pozastavenou živnost," říká Josef Paleček, který pracuje jako zedník na živnostenský list.

Zdá se, že je tedy zcela zažehnána kritická situace z přelomu roku, kdy pracovní úřad evidoval kolem pěti tisíc uchazečů o místo. Nyní je jich totiž o více než třináct set méně.

Jak uvedla ředitelka hradeckého úřadu práce Stanislava Zemanová, za zlepšením stavu stojí zahájení sezonních prací. „Jedná se zejména o pozice ve stavebnictví, lesnictví a zemědělství. Letos se kvůli počasí začalo o něco později, proto se to projevilo hlavně v květnu," vysvětluje Stanislava Zemanová. (ms)