Kvůli mrazu prasklo v noci na středu vodovodní litinové potrubí v ulici Elišky Krásnohorské v Jindřichově Hradci. Podle informací vedoucího Vodovodů a kanalizací v Jindřichově Hradci Pavla Škardy bylo bohužel šest domů bez vody. Během dopoledne byla však porucha opravena.

„Potrubí je uloženo v hloubce 130 centimetrů, půda je promrzlá zhruba 50 centimetrů do hloubky. Klasická porucha je tedy vlivem zmrzlé zeminy a jejího tlaku na potrubí. Ovšem počet poruch nám ani v rámci kraje nepřekračuje jejich běžný počet v tomto období. Horší bude situace, až přijde obleva a mrazy povolí, protože zemina povolí také a dojde k jejím pohybům. Pak očekáváme větší výskyt poruch. Na Dačicku zmrzly v lednu dva vodoměry, v Jindřichově Hradci je situace obdobná,“ sdělila tisková mluvčí Vodovodů a kanalizací Renáta Kollarczyková.

Startování

Někteří řidiči, kteří nemají možnost parkovat v garáži a nechávají auto venku, včera ráno ani své auto nenastartovali. „Kolega teď rozváží autobaterie ve větší míře než obvykle. Při teplotách, jako jsou v těchto dnech, jejich výkon často klesá na poloviční v porovnání s výkonem při letních teplotách, proto se nám teď lidé více ozývají,“ vysvětlil pracovník prodejny autobaterií a olejů z Olejny v Jindřichově Hradci Roman Dvořáček.

Autobaterie, které dosud sloužily, mráz prověřil. Preventivní opatření však měli řidiči podle Romana Dvořáčka udělat už před zimou, a to nechat je nabít a proměřit. Vysoké mrazy totiž násobí i stáří baterií. „Aby se autobaterie po jednom startu dobila, musí řidič ujet s autem minimálně osm kilometrů. Krátké jízdy proto nejsou zejména v mrazivém počasí pro ni dobré,“ doplnil Roman Dvořáček.

Dalším zbožím, které v posledních dnech jde v jejich prodejně nejvíc na odbyt jsou nemrznoucí směsi do ostřikovačů a do chladičů.

Někteří profesionální řidiči však už bývají často na zimu připravení poměrně dobře.

„Rozvážíme všude zatím bez problémů. Naši řidiči ráno všechna auta nastartovali. mrazy nám nepůsobí problémy ani ve skladech, protože je máme vytápěné. Jen to pro nás bude znamenat mnohem vyšší náklady za energie oproti loňskému roku,“ vysvětlila ředitelka třeboňské společnosti Pivovar Bohemia Regent Andrea Stasková.

Doprava

Výrazné problémy nezpůsobil mráz ani na železnici. Podle ředitele Jindřichohradeckých místních drah Jana Šatavy komplikace nezaznamenali.

„Kvůli mrazům jsme neměli žádné problémy. Všechny autobusy řidiči nastartovali. Stala se nám ale jedna nepříjemnost v Kačlehách, kde byla špatně průjezdná točna a autobus tam uvízl. Podařilo se ho však vyprostit za pomoci traktoru, takže zpoždění měl jen kolem dvaceti minut,“ vysvětlil vedoucí autobusové dopravy Jiří Krupička.

V Kačlehách mají totiž, když napadne hodně sněhu jako letos, často problémy i ostatní řidiči. „Jsou tu úzké cesty a když se v zimě prohrnou, tak se ještě zúží a dvě auta se těžko vyhnou. Nejhorší je to, když se potká auto třeba s náklaďákem. Tady pak často lidé s autem zapadnou,“ doplnila Nikol Ježková z Kačleh.

Chcete vědět jaké je počasí v celém regionu?

TVOŘTE S NÁMI MAPU POČASÍ