7. 9. 2011 odpoledne začaly přicházet informace o tragické nehodě letadla na letišti v ruské Jaroslavli s hokejisty tamního klubu Lokomotiv, kteří mířili do Minsku k úvodnímu utkání Kontinentální hokejové ligy. Při neštěstí zahynulo 43 z 45 lidí na palubě, mezi nimi byli i čeští mistři světa obránce Karel Rachůnek a útočníci Josef Vašíček a odchovanec jindřichohradeckého hokeje Jan Marek.

Hradečáci se ještě ani nestačili vzpamatovat ze šoku ze ztráty svého oblíbeného hokejisty, když se k večeru nad městem objevil hustý černý dým. Kolem 18. hodiny totiž vypukl požár ve starobylém chátrajícím pivovaru v centru města. Ohrožen ničivými plameny byl barokní historický mlýn s expozicemi i Muzeum Jindřichohradecka a jeho sbírky. A hasiči v mimořádně náročném zásahu se snažili zabránit, aby se oheň nerozšířil na další historické budovy včetně zámku.

Zpočátku požár vypadal skutečně děsivě. "Na budově se propadla střecha, stejně tak krov a velitel zásahu musel řešit, zda poslat hasiče přímo k ohnisku. Nakonec se hasí zvenku. V první fázi se i udělal průzkum, zda v objektu a v okolních budovách nejsou lidé," sdělila tehdy na místě mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Zásah hasičů komplikovala i špatná přístupnost místa pro techniku. Ve starobylé části města se muselo v noci vypnout veřejné osvětlení, aby mohla do dvora projet výšková plošina a hasiči tak získali lepší přístup k hořící střeše s komínem. Jednalo o poměrně náročný manévr.

Hasiči s plameny bojovali celou noc a ještě druhý den se museli vrátit k dohašení několika ohnisek.

Škoda byla vyčíslena vzhledem ke stavu objektu na jeden milion. Po dvou měsících policie zveřejnila závěry vyšetřování. "Kriminalisté zjistili, že tři nezletilí chlapci společně v místnosti bývalého dřevníku v přízemí budovy historického pivovaru, kde měli postavený bunkr, rozdělali oheň ve dvou plechových kbelících, které před odchodem z budovy pivovaru převrhli. Vysypaný žhavý popel nedostatečně uhasili. V důsledku této nedbalosti se následně po jejich odchodu od vysypaného popela vznítily papírové kartony na podlaze bunkru a poté celý bunkr, ze kterého oheň prohořel dřevěným stropem do půdních prostor," sdělila tehdy policejní mluvčí Hana Bílková Millerová.

V roce 2016 schválili zastupitelé města odkup rujny pivovaru od soukromého vlastníka. V loňském roce pokračovaly práce na zakonzervování požárem zdevastované budovy. O jeho dalším využití ale stále není definitivně rozhodnuto.