Strana Občané.cz chce tímto způsobem nabídnout neokoukaným tvářím místo na kandidátkách v podzimních parlamentních volbách.

V Českých Budějovicích se zmíněný konkurs na superobčany uskutečnil v pondělí a v úterý. Organizátoři se chtějí zastavit v každém krajském městě.

Začátek jihočeského konkurzu na nové poslance se ovšem nesl v duchu nepříjemné blamáže. V inzerci se totiž objevila špatně zadaná adresa místa konání. Na správnou adresu do českobudějovické Baziliky tak dorazilo jen několik osob. „Překvapil mě lapsus těch, kteří to zajišťovali,“ uvedl pro Deník předseda strany Občané.cz Petr Havlík. Dodal, že se nediví, že lidé nepřišli, když jdou někam ve velkém horku a tam jim někdo řekne, že mají jít zase jinam.

„Předem jsme měli přihlášených šest lidí,“ zmínil Havlík a vyjádřil naději, že když to někteří v pondělí vzdali, snad využijí šanci na úterní repete. Organizátoři už alespoň v úterý připravili automobil, jehož úkolem bylo převézt zájemce navedené špatnou inzercí. Z České ulice putovali na správnou adresu na Pražskou třídu.

Historicky první Jihočech, který předstoupil před porotu při výběru Superobčana byl sedmapadesátiletý Jan Tesař. „Jde o to, dát příležitost jiným, aby ukázali co umí. Možná, že se někdo chytí,“ uvedl na adresu nových politických subjektů v blížících se volbách Tesař. Své možné angažmá v politice vnímá s rezervou. „Poslanecké platy neznám, nepřišel jsem kandidovat, spíš se seznámit s programem strany. Já mohu jen pomáhat, třeba svým voličským hlasem,“ poznamenal muž, který pracoval donedávna jako řidič kamionu v Německu.

Strana si ovšem slibovala, že najde kandidáty na poslance právě pomocí ankety, podobně, jako se hledá Superstar.