A tak Deník vyzkoušel, jak to v autě na rozpáleném slunci vypadá. Je dopoledne, venku 21 °C. Dali jsme teploměr do auta stojícího na sluníčku a na pár centimetrů stáhli boční okénka. Za 28 sekund, jak je vidět na videu, už teplota byla na třicítce. A zůstávat v kabině auta bylo už dost nepříjemné a nesnesitelné. Za další minutu už byl teploměr na 34°C, za následných pět minut ukazoval 40 °C. Za další čtvrt hodinu už 42 °C. Za půl hodiny už dosáhla teplota 45 °C a v autě se téměř nedalo dýchat.

Natáhli jsme protisluneční plachtu a okamžitě teplota klesla na 40 °C. Otevřeli jsme boční okénka a teplota klesla na 30°C a příjemně to autem protahovalo. A stačí trochu stínu a v autě je s plachtou opravdu příjemný chládek.

Natažení protisluneční plachty na auto:

Protisluneční clona umí udržet uvnitř auta příjemné prostředí. | Video: Deník/Lenka Novotná

Jak ukazují výsledky minitestu, interiér auta se na slunci rozpálí opravdu za chvilku a evidentně nepomáhá ani několika centimetrová škvíra nad staženým okénkem.

Jak rychle roste teplota v autě stojícím na slunci:

Jak stoupá teplota v rozpáleném autě. | Video: Deník/Lenka Novotná

"Občas na to lidé ani nemyslí, že se teplota v autě na sluníčku rychle vyšplhá na 50 až 60 stupňů Celsia. A nechat jen malou škvíru stažením okénka není vůbec řešením a ani to není bezpečné. Teplota se v autě násobí a přehřátí může přijít v krátkém časovém úseku. Hlavně u dětí, kde ještě není úplně vyvinutá termoregulace," vysvětluje mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Co se dítěti v autě stane

∙ Dítě se daleko rychleji dehydratuje. Nemá totiž termoregulační schopnosti jako dospělí lidé.

∙ Zhustí se mu krev a pak dostatečně neokysličuje tělo, dítěti hrozí trvalé následky.

∙ Přehřátí může vážně poškodit mozek.

∙ Po pár desítkách minut v rozpáleném autě dítě upadne do šoku.

∙ Klesá mu tlak a rychle ztratí vědomí.

∙ Po hodině v autě může dítě zemřít.

U psů je situace obdobná. Dneska už ale pejskaři mají možnosti, jak psa třeba na různých akcích v odvětrávaném autě nechat třeba ve stínu na delší dobu. Vedle chladící podložky jsou to různé protisluneční clony a poslední dobou je hitem protisluneční alu síť. A nutno podotknout, že i tu Deník vyzkoušel a teplota i po několika hodinách na slunci je v autě pořád velice příjemná. A její použití je jednoduché, natáhne se přes zaparkované auto, u kterého jsou otevřená okénka či dveře, aby mohl vzduch proudit, a silné magnety ji pomohou držet na karosérii, aby ji vítr nesfouknul.

A jak přehřátému psu pomoci?

Potíže s přehřátím přicházejí velice rychle. Příznaky jsou nadměrné a zrychlené dýchání a zvýšená srdeční frekvence. Ideální je psovi chladit třísla, kde jsou cévy nejblíže k povrchu těla. A také tlapky, které jsou hodně prokrvené a ochlazená krev tak nejrychleji rozvede "ochlazení" do celého těla. Ideální je použít ručník namočený ve studené vodě a vyždímaný. Rozhodně se ale nedoporučuje dávat led a nikdy nechladit záda.