Většinu přítomných včetně některých koaličních partnerů proto překvapilo, když vedení města předneslo vlastní návrh, který nakonec i zastupitelé čtrnácti hlasy odsouhlasili a v němž vyhlašují referendum o možnosti výstavby pouze zimního stadionu. Oproti původnímu návrhu, který vzešel z pera opozice v čele s Janem Váňou (ODS), tak chybí otázka týkající se bazénu a u zimního stadionu došlo ke specifikaci konkrétního místa výstavby a také termín zahájení stavby. Jak vysvětlila starostka Terezie Jenisová (KDU-ČSL) zastupitelům i občanům města, kteří na jednání dorazili, původní otázka byla dle právního výkladu příliš nespecifická a každý by si ji mohl vyložit jinak.
„Vzhledem k tomu, že byla jasná vůle téměř 1500 občanů vyjádřit se k záměru výstavby zimního stadionu, chci dát občanům Třeboně možnost, aby vyjádřili svůj názor, který, věřím, v mnoha případech může být pro stavbu stadionu,“ objasnila dále důvod, proč přesto lidé svůj názor budou moci vyjádřit.

Podle Jana Váni ale původně navržená otázka byla dostačující. Myslí si to Milan Hlásek, který na zastupitelstvu vystoupil coby občan města. „Podepsal jsem žádost o vypsání místního referenda a otázky mi byly jasné. Kdo je Třeboňák, ví, o čem se tady mluví,“ míní.

Z nového referenda ale vypadla otázka týkající se výstavby vyhřívaného bazénu. Podle tiskové mluvčí města Jitky Bednářové nebylo v této otázce jasné, o jakém konkrétním projektu se rozhoduje. „A především vystupuje do popředí možný rozpor této otázky s lázeňskými právními předpisy,“ upozornila.

V polovině září tak Třeboňáci dostanou příležitost vyjádřit se ke stavbě nového zimního stánku. Referendum vyjde město přibližně na 250 tisíc korun. Původní návrh, který počítal s termínem hlasování v době konání parlamentních voleb, by vyšel zhruba na půl milionu.

Právě jiným termínem ale vedení města podle Jana Váni ukazuje, že se bojí o výsledek. "Je tam evidentní snaha udělat to tak, aby vlk se nažral a koza zůstala celá. Chtějí to vyhlásit samostatně, aby lidi nepřišli. Všechny výsledky totiž ukazují, že když se to koná takto mimo termíny voleb, tak těch potřebných 35 procent voličů nepřijde, takže výsledek je neplatný," uzavřel s tím, že nyní přípravný výbor bude čekat na stanoviska právníků, zda učinit potřebné kroky a snažit se o původní znění včetně druhé otázky týkající se stavby bazénu.