Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přestavujete byt? Na sběrný dvůr raději zapomeňte

Jindřichův Hradec Schvalování nové vyhlášky o nakládání s komunálním odpadem nebylo na středečním jednání jindřichohradeckých zastupitelů ani zdaleka takovou rutinou, jak se dalo očekávat.

28.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Škvára

Většině opozičních zastupitelů se příliš nezamlouvala klauzule, podle níž smějí Hradečáci odvézt do sběrného dvora maximálně 50 kilogramů stavebního odpadu, jako je například suť, staré cihly či jiný podobný materiál.

Jako první na tuto problematiku upozornil reprezentant klubu ODS Radim Staněk. Ten poukázal na to, že takové množství odpovídá maximálně několika kbelíkům.

„To znamená, že pokud budu třeba přestavovat dům, tak budu každý den jezdit do sběrného dvora s pěti kýbly. Co vás vlastně vedlo k zavedení takového limitu?" otázal se občanský demokrat.

Podle starosty Stanislava Mrvky si takové opatření vyžádal vyžádal jak ekonomický aspekt, tak i snaha zabránit komerčním subjektům v ukládání tohoto odpadu na půdě sběrného dvora.

„Byla to věc, kterou jsme dlouhodobě diskutovali a problém je v tom, že tento odpad patří k těm nejtěžším. My za likvidaci platíme poměrně velké finanční prostředky na skládce, pokud se nemýlím, je to zhruba 1500 korun za tunu. Pokud někdo rekonstruuje dům, tak má na to s největší pravděpodobností najatou nějakou firmu, a ta by to samozřejmě měla zlikvidovat v rámci dodávaných služeb," ozřejmil situaci starosta.

Opozice přesto byla názoru, že padesátikilogramový strop je přeci jenom poněkud nízký a s protinávrhem proto přišel komunistický zastupitel Vít Pošvář.

„Domnívám se, že je poměrně málo lidí, kteří si například na předělání bytu sjednají firmu. Naopak, je velmi časté, že si takové věci dělají lidé svépomocí. Hlavně na neodborné bourací práce si málokdo pozve profesionála," poznamenal Vít Pošvář a navrhl, aby se limit zvýšil na 200 kilogramů, což považuje za rozumný kompromis.

S tím, ač stojí na zcela opačné straně politického spektra, souhlasili i zastupitelé TOP 09.

„Znám to z vlastní zkušenosti, kdy jsem tam takový materiál vezl a byl jsem s ním vyhozen. Kdybych byl trochu prudší povahy, tak jsem to asi vysypal někam do příkopu," vylíčil svůj zážitek Martin Kukačka.

Ten připomněl praxi, jaká funguje i v jiných městech, kdy je sice také zaveden váhový limit na stavební odpad, ale lidé mají možnost, pokud jej přivezou o něco více, za nadbytečné kilogramy zaplatit.

„Zabránili bychom tomu, aby byl někdo opravdu poslán pryč, nebo že bude muset obsluha různě přimhouřit oko, což také jistě není dobrá cesta," podotkl Martin Kukačka.

Taková praxe, jak kontroval starosta Stanislav Mrvka, by však byla v současné situaci jen velmi obtížně uskutečnitelná. „To můžeme dělat, až si budeme sběrné dvory provozovat sami. Teď si nějak nedokáži představit, jak by se to dělalo," mínil.

Podle hradeckého starosty by tedy měli občané v takových případech odvézt suť přímo na skládku a tam ji uložit za příslušný poplatek. V opačném případě by podle jeho mínění dopláceli všichni občané na několik stavebníků.

Tento přístup však považuje za lichý Tomeš Vytiska (KSČM). „Občané platí daně a za to požadují určitý servis. Proč by jim město takový bonus nemohlo poskytnout?" ptal se. Nakonec se po poměrně vzrušené diskuzi přistoupilo k hlasování, ale protinávrh Víta Pošváře nenašel v politickém plénu dostatečnou podporu.

Drtivá většina koaličních zastupitelů se totiž zdržela hlasování, takže i v budoucnu bude pro stavební odpad platit v jindřichohradeckém sběrném dvoře padesátikilogramové omezení.

Autor: Milan Soldán

28.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Úspěšná štafeta hradeckých orientačních běžkyň. Zleva:Eliška Hojná, Kateřina Blažková a Tereza Kinštová.

Hradecké orientační běžkyně mají stříbro z mistrovství republiky

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Dvě nehody zavřely dvě silnice

Jindřichohradecko - V rozmezí čtvrt hodiny zablokovaly dvě dopravní nehody silnice u Nové Vsi nad Lužnicí a u Kunžaku.

Stoprocentní zůstávají už jen včelničtí hokejisté

Jindřichohradecko – Okresní přebor hokejistů pokračoval druhým kolem.

Muž zpronevěřil peníze od důchodkyně

Novobystřicko - Seniorka svěřila muži peníze. Zřejmě o ně přišla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení