Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prevence a opatření při výskytu prasečí chřipky

Jindřichohradecko - Onemocnění virem chřipky A(H1N1) se projevuje podobnými příznaky jako běžná sezónní chřipka člověka. Šíří se především kapénkovou formou při kýchání, kašlání a smrkání.

4.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník /Sylva Horáková

Branou vstupu infekce do lidského organismu je výstelka nosohltanu a oční spojivky.

Počátek onemocnění se projevuje obvykle velmi rychlým nástupem typických příznaků:
• horečka 38 – 40 °C
• třesavka a zimnice
• únava a nevolnost
• bolesti hlavy, očí, kloubů,
svalů
• světloplachost
• rýma, bolesti v hrdle, kašel
• bolest na hrudi
• zácpa, průjem, zvracení

Pokud se u Vás objeví některé z těchto příznaků a nejste osoba trpící závažným chronickým onemocněním, zůstaňte v domácí izolaci.
Při nekomplikovaném průběhu onemocnění se doporučuje léčba jako u sezónní chřipky, to je klid na lůžku, tlumení horečky a dalších příznaků onemocnění volně prodejnými léky, dostatek tekutin a vitamínů ve stravě, popřípadě vitamínové doplňky.

Máte-li chřipkové příznaky a lékař Vám doporučil zůstat doma
• vyhněte se kontaktu s ostatními lidmi, zůstaňte doma po celou dobu trvání infekčnosti, tedy sedm dní od začátku příznaků. Nechoďte do práce ani do školy!
• spěte (pokud je to možné) v oddělené místnosti, kterou pravidelně větráte, odpočívejte a dbejte na dostatečný příjem tekutin
• při kašli, kýchání a smrkání si zakrývejte nos i ústa papírovým kapesníkem, který vždy po použití vyhoďte do uzavřeného odpadkového koše a poté si umyjte ruce po dobu alespoň 20 vteřin teplou vodou a mýdlem

V případě, že dojde za 3 dny od začátku onemocnění opětovně k vzestupu horečky, výrazným bolestem hlavy, dechovým obtížím, zvýšené dušnosti, abnormální intenzitě únavy – kontaktujte svého praktického lékaře!

Chcete snížit pravděpodobnost, že se nakazíte chřipkou?
• vyhýbejte se kontaktu s nemocnými a místům s velkou koncentrací lidí (kina, divadla, supermarkety, výstavy, MHD atd.)
• nepůjčujte si od ostatních mobilní telefony, sklenice, příbory
• nezdravte se podáváním ruky a líbáním
• nedotýkejte se rukama obličeje a očí – sníží se tím riziko přenosu viru prostřednictvím rukou z kontaminovaných předmětů
• myjte si ruce pravidelně a opakovaně mýdlem a pod tekoucí teplou vodou
• pokud není voda a mýdlo k dispozici, doporučují se použít desinfekční gely na alkoholové bázi nebo ubrousky napuštěné látkami s přídavkem alkoholu před jídlem, před krmením dětí, včetně kojení po přípravě potravin, po použití WC, po výměně pleny nebo pomáhání dítěti používat WC, po hře se společnými hračkami, před návštěvou a po návštěvě lidí, kteří jsou nemocní
• dbejte zvýšeného přísunu přirozených vitamínů – obsažených zejména v ovoci a zelenině

Rizikové skupiny osob, u kterých je vyšší pravděpodobnost komplikovaného průběhu chřipkového onemocnění:
• těhotné ženy ve vyšším stupni těhotenství
• děti do věku 24 měsíců
• dospělí ve věku 65 let a starší
• lidé s některým chronickým onemocněním (například plic, srdce, ledvin, s cukrovkou, s nádorovým onemocněním)
• lidé s výraznou obezitou

Patříte-li do výše uvedené rizikové skupiny osob a máte–li na základě příznaků podezření na chřipkové onemocnění, bezprostředně kontaktujte svého lékaře. Ve Vašem případě by zbytečný odklad léčby mohl mít závažné následky.

Nezapomeňte sebe a školní děti nechat očkovat proti běžné sezónní chřipce! O možném očkování předškolních dětí se poraďte s praktickým lékařem pro děti a dorost. Očkování je jediný způsob, jak nejlépe zabránit nákaze sezónní chřipkou a v některých případech předejít komplikovanému průběhu onemocnění chřipkou A(H1N1). Pro další informace, týkající se očkování se obraťte na svého praktického lékaře. Očkování proti sezónní chřipce je hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění u osob starších 65 let a u osob s vybranými zdravotními indikacemi.

Domácí léčba

Chřipka je virové onemocnění, proto v případě průběhu onemocnění bez komplikací od lékaře nečekejte žádná antibiotika. Ta účinkují výhradně a jen proti bakteriím a nemají žádný vliv na virus chřipky. Jsou určena jen pro případy, kdy se původně virové onemocnění zkomplikuje bakteriální infekcí.

Základem léčby nekomplikovaného průběhu onemocnění je klid na lůžku, dostatek tekutin a vitamínů. K potlačení jednotlivých příznaků chřipky pomohou následující volně prodejné léky:
Teplota a bolesti - analgetika, antipyretika, užijte je ve chvíli, kdy tělesná teplota měřená v podpaží přesáhne 38 °C, nebo nemocný trpí bolestmi hlavy, kloubů a svalů.

Nejrozšířenější jsou léčivé přípravky obsahující následující léčivé látky: paracetamol, ibuprofen, kyselina acetylsalicylová a to buď samostatně nebo v kombinaci s dalšími léčivými látkami určenými ke zmírnění symptomů chřipky.

Kašel – (zpravidla nejdříve suchá fáze, pak následuje fáze vlhká, produktivní) – léky k potlačení kašle, antitusika, jsou vhodné většinou na počátku onemocnění, kdy je kašel dráždivý a suchý. Tyto léčivé přípravky je možné použít i v případě, že kašel trvá delší dobu a pacienta vysiluje.
Léky podporující odkašlávání, expektorancia, napomáhají rozpouštění hlenu, který se tvoří v dýchacích cestách a tím usnadňují odkašlávání. Tyto léčivé přípravky jsou vhodné v případě, že máte spíše vlhký produktivní kašel.

Ucpaný nos – kapky nebo spray do nosu, u dětí též jiné přípravky na bázi mořské soli nebo fyziologického roztoku. Na trhu jsou různé druhy nosních kapek (s mírně dezinfekčním účinkem, způsobující splasknutí nosní sliznice a kombinované kapky s mírně protialergickým účinkem). Vhodnost použití konkrétního léčivém přípravku konzultujte s lékárníkem.

Podrobné průběžné informace, pokyny a rady o novém viru Pandemic A/H1N1 lze nalézt na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR: http://pandemie.mzcr.cz

Blanka Heinigeová

4.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

Nová Bystřice – Až 29 milionů korun by mohla stát výstavba lékařského domu na Mírovém náměstí v Nové Bystřici.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení