O tom, že příklady táhnou, se v posledních měsících přesvědčují lékaři nejen na Jindřichohradecku. Poté, co největší tuzemská zdravotní pojišťovna začala přispívat na preventivní mamografické či sonografické vyšetření prsou, využilo této možnosti jen v jižních Čechách 823 žen, z toho 141 na Jindřichohradecku.

„Akce, která začala 20. května, končí k poslednímu listopadovému dni. Nebývalý zájem o prevenci rakoviny prsu podpořil i u žen v Česku příběh hollywoodské hvězdy Angeliny Jolie, která si nechala kvůli velkému vrozenému riziku rakoviny odstranit obě mléčné žlázy," informoval tiskový mluvčí VZPOldřich Tichý. Ženy tak mohou až do 30. listopadu získat příspěvek na vyšetření až do výše 1500 korun. Každý rok přibývá v České republice více než šest tisíc nových případů rakoviny prsu a dva tisíce žen na ni zemře. „Pravidelným mamografickým vyšetřením přitom lze odhalit většinu nádorů již v počátečním léčitelném stadiu," upozorňuje mluvčí.

PodleOtakara Pokorného, který svou gynekologickou praxi vede v Jindřichově Hradci a Nové Včelnici, je zájem pacientek o mamografické vyšetření standardně vysoký: „Prevenci rakoviny se ženy věnují hodně. Ty, které svědomitě chodí na preventivní prohlídky, si hlídají i termíny těchto vyšetření."

Co se však týká prevence rakoviny děložního hrdla, zájem se oproti době, kdy se na trh dostalo očkování, snížil. „Ze začátku to byl docela boom, nyní zájem opadá. Vzhledem k finanční náročnosti by bylo dobré, kdyby pojišťovny toto očkování zařadily do preventivních programů. Bylo by tak dostupnější," míní lékař.

Právě rakovina děložního hrdla je druhým nejčastějším typem nádorového onemocnění u žen. I v tomto směru ale prevence může dokonce zabránit vzniku onemocnění. Nejčastější příčinou výskytu karcinomu děložního hrdla jsou papilomaviry typu 16 a 18, proti kterým vakcína chrání. Od 1. dubna 2012 je očkování hrazeno dívkám do 14 let. Nyní mohou ale i dívky narozené od 1. ledna 1997 do 31. března 1998 získat možnost očkování za minimální cenu. „Uvedená věková skupina dívek byla zvolena proto, že zahrnuje ty, které už nebyly zachyceny plošným očkováním," vysvětlil Oldřich Tichý.

nádorová onemocnění u žen

nejčastější formy rakoviny u žen:

rakovina prsu, rakovina děložního hrdla

možnosti prevence

rakovina prsu:

mamografickéa sonografické vyšetření(ženy nad 45 let mají nárok na preventivní mamografické vyšetření jednou za dva roky)

rakovina děložního hrdla:

očkování(dívky od 13 do 14 let jej mají hrazeno z veřejného zdravotního pojištění) je určeno především pro dívky, které ještě nezahájily sexuální život

pravidelné preventivní kontroly u gynekologa (od 15 let jedenkrát ročně plně hrazeno)

Petra Jouzová