Ta ji spustila letos v květnu v návaznosti na čin herečky Angeliny Jolie, která si nechala kvůli velkému vrozenému riziku rakoviny odstranit obě mléčné žlázy.

Ženy od 40 do 45 let si díky příspěvku od pojišťovny mohly zaplatit mamografii, mladší sonografii, ženy nad 45 let si mohly zkrátit interval vyšetření na jeden rok. „Z veřejného zdravotního pojištění totiž pojišťovny hradí preventivní mamografii jednou za dva roky až ženám od 45 let," vysvětlil tiskový mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Lékaři se v poslední době shodují, že ženy na prevenci rakoviny dbají. „U nás se ani nedá říci, že by díky této akci nastal masový zájem o vyšetření. Je to ale zřejmě způsobeno tím, že na tato vyšetření posíláme klientky pravidelně," vysvětlilOtakar Kovář, který gynekologickou ordinaci provozuje v Deštné a Nové Bystřici. Od jara tak v souvislosti s akcí Angelina poslal na vyšetření na sono nebo mamograf přibližně desítku pacientek. „Je ale dobře, že podobné kampaně jsou. Je to dobré pro jakési uvědomění si celé problematiky. Máme totiž i ženy, které zkrátka na takové vyšetření odmítnou jít," podotkl lékař.

Jednou z těch, kdo na preventivní prohlídky moc nechodí, je iJana Fousováz Jindřichova Hradce. „Nevyužívám žádné výhodné programy zdravotních pojišťoven a na preventivní prohlídky nechodím. Určitě by ale tato vyšetření měla být hrazena pojišťovnou," míní.

Přitom právě zhoubné nádory prsu jsou nyní jedním z nejčastějších onemocnění. „Každoročně je diagnostikováno více než šest tisíc nových případů a na následky tohoto onemocnění ročně umírá kolem dvou tisíc žen," seznámil se smutnou statistikou Oldřich Tichý.

On i lékaři proto radí, že právě prevence je jedinou možností, jak tato čísla alespoň částečně ovlivnit. „Bylo prokázáno, že pravidelným mamografickým vyšetřením je možné zjistit většinu nádorů již v počátečním stádiu, tedy v době, kdy jsou dobře léčitelné," vyzdvihl.

Petra Jouzová