Jako prezident byl Miloš Zeman na Jindřichohradecku již dvakrát. Poprvé v roce 2014. Zavítal tehdy do Jindřichova Hradce a v sále Střelnice debatoval s občany. Odpovídal na dotazy ohledně východních trhů, ale také mluvil o tom, že před 15 lety měl supermarket marži na rohlík 17 procent a nyní 63 procent. Po setkání s představiteli města odjel do Třeboně, kde ho přivítali jak místní podnikatelé, tak i Třeboňáci.

Podruhé pobýval na oficiální návštěvě na jihu Čech před rokem, kdy svoji cestu zakončil na hrázi rybníka Rožmberk setkáním s třeboňskými rybáři. Jakoby symbolicky stejný závěr měl v roce 1925 i pobyt Tomáše Garrigua Masaryka v jižních Čechách, i když tečkou byla svačina na hrázi. „Tatíček" Masaryk tehdy začínal návštěvu v Jindřichově Hradci, kde ho přivítal tehdejší člen městské rady a předseda odbočky Československé Obce legionářské Stanislav Beran, dědeček hradeckého veterináře a komunálního politika Stanislava Berana. Ve Stráži mu předala svou knihu pěvkyně Ema Destinnová a v Třeboni ho uvítalo plné náměstí. Odtud se odebral k Rožmberku.
Miloš Zeman byl na Jindřichohradecku i před svým zvolením hlavy státu. Vlastně v Českých Velenicích začalo jeho působení na scéně sociální demokracie, i když tam fyzicky nebyl přítomen.

Jak vzpomíná někdejší členka rady zastupitelstva Jihočeského kraje za ČSSD a současná zastupitelka Jindřichova Hradce Anna Vymětalová, v roce 1991 byla v kulturním sále v Českých Velenicích beseda s občany, které se zúčastnil i poslanec Federálního shromáždění Ivan Fišera (ČSSD).

„Po jejím skončení nám sdělil, že ve federálu je poslanec Miloš Zeman, který má sociálně demokratické názory a že by bylo dobré ho podchytit. Přítomní byli i Vladimír Špidla, tehdejší krajský předseda ČSSD, a Eduard Zeman. Rozhodli jsme se jednat a druhý den za ním jel nás krajský tajemník Václav Svoboda prvním ranním rychlíkem do Prahy," vzpomíná Anna Vymětalová. Slovo dalo slovo a Miloš Zeman nabídku sociálních demokratů přijal. A již v roce 1992 kandidoval za jihočeskou ČSSD jako nezávislý kandidát. Teprve poté vstoupil do strany.

Řadu let s Milošem Zemanem spolupracoval i někdejší místostarosta Hradce Jaroslav kozlovský, který dokonce na své zahradě nechal zaparkovaný před zraky veřejnosti skrytý první Zemák. „To ještě nebyl ten známý autobus, ale o něco menší skříňové auto," zmínil. Doplnil, že i se slavným „velkým" Zemákem na Hradecku zažili hodně příhod. „Třeba jsme měli problém, jak se s ním dostat na náměstí ve Slavonicích, kde jsou nízké a úzké brány, ale i to se nakonec podařilo," doplnil.

Program návštěvy najdete zde:

ČTĚTE TAKÉ: Minutu po minutě: První den cesty prezidentského páru po jižních Čechách