Jeho první zastávkou byl přechod v Českých Velenicích, kde se hlava státu zajímala o zabezpečení státních hranic v souvislosti s migrační krizí.
Zlatým hřebem ale bylo setkání s občany, které se uskutečnilo v kaštanové aleji ve středu města před kulturním centrem Fenix.
V jeho útrobách Miloš Zeman krátce pohovořil s vedením Českých Velenic v čele se starostou Jaromírem Slívou. Ten nezastíral, že pro celé město je to událost vpravdě historického významu.
„Je pro nás nesmírná pocta, že si ve svém nabitém programu vyčlenil čas právě pro Velenice. Hledali jsme v historických análech a je tam pouze jediná zmínka, že u nás snad měl být v roce 1927 T. G. Masaryk, ale nedá se to opřít o žádný oficiální záznam. Miloš Zeman je tak nejspíše prvním prezidentem, který do našeho města zavítal. Sice nás navštívil již dříve, ale to ještě nezastával tento úřad," konstatoval Jaromír Slíva.
Zatímco prezident probíral se zástupci místní samosprávy některé palčivé problémy, do parku, kde již bylo připravené pódium a řady laviček, se začali scházet občané, kteří si tuto výjimečnou situaci nechtěli nechat ujít.
Nechyběl mezi nimi ani Miroslav Janešík, který na chodníku postával už téměř hodinu před Zemanovým příjezdem.
„Nic proti němu nemám, naopak jsem jeho velký fanda a přišel jsem, přestože nejsem místní, protože do Borovan asi nikdy nezajede," uvedl muž s nášivkou Národní domobrany na čepici.
Jako jedna z prvních obsadila místo na lavičce před pódiem Veleničačka Eva Luňáková.
„Jsem na něho strašně zvědavá, protože ho obdivuji a volila jsem ho. Myslím si, že mezi politiky je to jeden téměř normální člověk, který si na nic nehraje a nepovažuje se za něco víc," poznamenala.
Krátce po poledni konečně usedl prezident, který přišel v doprovodu velenického starosty Jaromíra Slívy a jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly, do připraveného křesla na pódiu. Už při své úvodní řeči předeslal, že ve Velenicích ho zajímaly zejména možné způsoby ochrany státních hranic a případná opatření do budoucna.
Migrační vlna
„Protipovodňové hráze také nikdo nestaví, až když se voda valí ulicemi měst," neodpustil si jeden ze svých bonmotů a vyslovil obavy, aby Česká republika nepřevzala v otázce uprchlíků roli Rakouska.
Když se jeden z obyvatel Českých Velenic otázal prezidenta, zda nehrozí uzavírání hraničních přechodů, na to prezident odvětil, že podle jeho informací migranti nejvíce využívají cesty po silnicích či kolejích a prolomení zelené hranice by znamenalo vážný problém, jenž by si podle jeho slov vyžádal nasazení nejen armády či aktivních záloh, ale také například hasičů. „A ti mají vodní děla," dodal s vážnou tváří.
Dávky a nepřizpůsobiví občané
Hodně propíranými však byla i sociální témata. Veleničtí si posteskli nad svým nelehkým soužitím s některými nepřizpůsobivými občany. Miloš Zeman odmítl, že by tato problematika měla mít nějaký rasistický náboj a prohlásil, že jedinou cestou je zvýšení minimální mzdy a redukce některých přemrštěných sociálních dávek.
Co dál s Klokánky
Jiní se ale zajímali také třeba o osud Klokánků, reformu zákona o pěstounské péči či tělesné tresty dětí. V tomto ohledu projevila hlava státu poměrně vyhraněný názor, který komentovala okřídleným úslovím „Škoda rány, která padne vedle". Občasného výprasku prý nebylo ušetřeno ani prezidentské pozadí a Zemanova maminka svého syna v tomto ohledu příliš nešetřila.
„Z toho plyne ponaučení, že když se necháte bít velkou vařečkou, stane se z vás prezident," počastoval Miloš Zeman shromáždění další ze svých průpovídek.
Na závěr návštěvy starosta Jaromír Slíva prezidenta litografií velenického rodáka Adolfa Borna, která představuje výjev z jedné z povídek Jaroslava Haška.
Odpůrci Miloše Zemana
V parku se však nesešli pouze Zemanovi příznivci, ale také jeho odpůrci, kteří na jeho adresu hvízdali a rozvinuli transparent s nápisem „Na hrad Horáček, z hradu Zeman a jeho Vlčáček". Skupinka žen, která se tímto způsobem netajila antipatiemi k Miloši Zemanovi se sice stala terčem lání některých kolemjdoucích, ale své místo neopustila. Proč, to vysvětlila jedna z nich Lenka Seyerová.
Té na prezidentovi vadí i jeho přístup k běžencům. „O uprchlíky se zajímám a několikrát jsme jim i jeli aktivně pomoci s rodinou a přáteli. Jsou to lidé jako každý jiný, zažila jsem jejich příběhy a každý si nese nějaký šílený osud," popsala svůj postoj a doplnila, že se nemůže ztotožnit ani se způsobem, jakým Miloš Zeman vystupuje na veřejnosti.
„Ta vulgarita je hrozná. jak mám vysvětlovat dětem, že nemají být sprosté, když pak slyší takové výrazy z úst prezidenta. Miloš Zeman je dost inteligentní na to, aby lidi v naší zemi nějakým způsobem stmelil, ale dělá pravý opak a spíše celou společnost rozvrací. Nejsem ráda, že se lidé dělí na dva tábory, k čemuž prezident velkou měrou přispívá," tvrdí aktivistka.
Z Českých Velenic pokračoval prezident Zeman do Třeboně, kde jej čekal oběd a závěrečná tisková konference.
Rozhovor s Milošem Zemanem přinesem v pondělním tištěném vydání Jindřichohradeckého deníku.