S blížícím se nástupem Miloše Zemana do funkce prezidenta republiky se rozbíhá diskuze o tom, zda se jeho portrét objeví ve školách či na úřadech tak, jak tomu bylo dosud zvykem. Na Jindřichohradecku se zdá, že mnohde obrazy nevyvěsí.V budově městského úřadu ve Stráži nad Nežárkou portrét prezidenta nevisí ani v těchto dnech. „Místo prezidenta tady máme státní znak. Je to dlouhodobá záležitost a ani nyní jsme neuvažovali o tom, že bychom po zvolení prezidenta nového tento zvyk měnili," uvedla starostka Stráže nad Nežárkou Věra Tomšová.

V místní základní škole sice v současné chvíli portrét stávající hlavy státu Václava Klause mají, nicméně o změně uvažují. „Přemýšleli jsme o tom a je možné, že nebudeme objednávat portrét nového prezidenta, ale nahradíme jej státním znakem," vysvětlil ředitel školy Pavel Dvořáček. Jedním z důvodů je podle něj i fakt, že zatímco státní znak sjednocuje, prezidenti občas rozdělují.

V malotřídce ve Velké Lhotě prozatím prezidentský portrét také mají, ale i zde možná dojde ke změně. „Do doby, než někteří začali sundavat portrét Václava Klause, bylo vyvěšení obrazu prezidenta apolitickou záležitostí. Ale od té chvíle se z toho stala politická záležitost a to se mi nelíbí," objasnil ředitel Základní školy a Mateřské školy Velká Lhota Milan Hřava a dodal, že v jejich škole tedy portrét nového prezidenta vyvěšovat nebudou.

Naopak Střední zdravotnická škola Jindřichův Hradec je jednou z těch, které zachovají dlouholetou tradici a prezidentskou fotografii tam i v následujících letech ve třídách naleznete. „Portréty máme nyní ve všech třídách i sekretariátu a po dohodě s kolegy jsme se rozhodli, že s největší pravděpodobností vyvěsíme i portréty Miloše Zemana," informovala ředitelka školy Běla Picková.

Původně se ve škole rozmýšleli, zda prezidenta nevyměnit za státní znak. „Nakonec jsme se ale přiklonili k tradiční variantě," doplnila. Kromě jiného měl na tomto rozhodnutí podíl také finanční faktor. „Obraz samotný stojí 30 korun a rámy máme. Státní znak je o něco dražší," vysvětlila Běla Picková.

Petra Jouzová