A příležitostí v regionu je opravdu hodně. Moře zábavy nabízejí například vodní parky v Jindřichově Hradci a Dačicích či pláže Ostende a Svět u stejnojmenného třeboňského rybníka. Vyhlášené pro koupání a rekreaci jsou i vodní plochy Hejtman a Staňkovský, Komorník, Ratmírovský, Chytrov a oblíbené jsou i pískovny u Suchdola, Stráže či Jindřiše a Jarošova.
Bohužel, ve zmiňovaném Staňkovském rybníku je podle posledních výsledků laboratorních rozborů špatná kvalita vody a hygienici ji označili jako nevhodnou ke koupání. „Byly zde překročeny limitní hodnoty ukazatele sinice a chlorofyl-a. Na vodní hladině byl pozorovatelný hojný vodní květ. Voda pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro citlivé jedince – děti, těhotné ženy a osoby trpící alergií, osoby s oslabeným imunitním systémem," říká se ve zdůvodnění hygieniků.
Koupání v těchto vedrech má i další úskalí. „Nejvíce nebezpečné jsou prudké změny teploty. Při koupání je třeba se postupně osmělovat", vysvětluje vedoucí lékařka záchranné služby v Nemocnici Dačice Ladislava Fabešová. „I u zdravých jedinců by mohlo dojít k reflektorické zástavě srdce. Nejčastěji se ale setkáváme s úrazy třeba po skoku do neznámé vody, přecenění sil a zvlášť po požití alkoholu. Pitný režim je třeba dodržovat, ale pít jen nealkoholické nápoje," varuje.
Na velká vedra si podle lékařů mají dát pozor především starší lidé, děti a zejména alergici. Důležité je nechodit se koupat sám, s plným žaludkem, unavený a po požití alkoholu. Opilý člověk totiž velmi rychle ve vodě prochladne a mohou mu brzy dojít síly.
I romantické chvíle na lodičkách se můžou v okamžiku proměnit v horor. Hlavně děti by měly mít záchranné vesty a loď by neměla být přetížená. Pozor je třeba dát i na přehřátí organismu.
Lenka Novotná, Simona Vaňková