V Jarošově pořádá úklid základní škola, jejiž žáci i pedagogové budou od 8 hodin uklízet školní areál a sbírat odpadky v obci a okolí. Přidat se mohou ale i zájemce z řad veřejnosti.

Stejně tak i ve Strmilově akci Ukliďme Česko pořádá škola. "Chceme uklidit okolí školy a problematická místa v obci," předesílá ředitelka Ludmila Plachá.

Do akce Ukliďme Česko se zapojí tradičně i v Třeboni, kde úklid pořádá městský úřad. Právě odtud se v 9 hodin vydají dobrovolníci na tři trasy, z nichž budou odklízet odpadky. Vypravit se můžete na Stezku zdrav, hráze rybníků Svět a Opatovický a kolem Zlaté stoky a také na Stezku kolem Světa. Rukavice i pytle budou zajištěny.

Také v Dačicích je akce podpořena městským úřadem, jehož zaměstnanci společně se zájemci z řad veřejnosti se vypraví uklízet zítra v 9 hodin ze tří míst, a to od Homolkova mlýna, od brány koupaliště a od čerpací stanice ve směru na Jindřichův Hradec. Uklízet se bude také v mateřinkách a jejich okolí. Jak uvedla organizátorka úklidu dačických mateřských škol Milada Janoušková, cílem je seznámit děti formou vzdělávacích a praktických činností o důležitosti úklidu kolem nás, v přírodě. Všechny školky budou podle svých možností uklízet okolí, v přírodních lokalitách či v zahradě. Dačičáci se ale až do 15. dubna mohou vydat uklízet svou vlastní zvolenou trasu. Stačí, aby se zájemci obrátili na společnost FCC Dačice, která zajistí odvoz shromážděného nepořádku.

Vyčištění se dočká také Jindrova naučná stezka u Jindřichova Hradce. Sraz dobrovolníků je zítra v 9.35 hodin na zastávce úzkokolejky v Jindřiši a účastníci se mohou kromě dobrého pocitu z úklidu těšit na odborný výklad ornitologa a poslech ptačího zpěvu.

Dobrovolníci se vrhnou také na úklid Hříšice. Jak říká organizátorka Kristýna Zavadilová, cílem je uklidit okolí hlavní silnice vedoucí do Hříšice, kde je nejvíc odpadu. „Při větším počtu dobrovolníků obejdeme i trasy, které jsou méně frekventované,“ dodala.

Ve velkém se bude uklízet také v Popelíně, kde úklid organizuje Karolína Kripnerová. "Navážeme na loňskou úspěšnou premiéru a uklidíme nepořádek kolem Popelína," těší se. Na dobrovolníky čeká několik tras, a to v centru obce, cesta na Bořetín, cesta na Českou Olešnou, cesta na Bednáreček, cesta na Vlčetín, cesta na Žirovnici, cesta na Stojčín a cesta na Horní Olešnou.

Od pondělí se k úklidu připojí také 6. základní škola v Jindřichově Hradci. Cílem je uklidit sídliště, na kterém se škola nachází.
V úterý se můžete projít s doborovlníky po Chlumu u Třeboně. Organizátorka Jitka Válková zmínila, že loni vyklízeli skládku v parku. "Letos budeme uklízet okolí sídliště, hřiště,park, okolí cest ze sídliště, cesta k Hamru a další," říká.

21. dubna se do akce Ukliďme Česko zapojí také ve Slavonicích. "Budeme uklízet trasu od mateřsdké školy k čističce odpadních vod a obě naučné stezky," předeslala ředitelka mateřinky Vítězslava Benešová. Celková trasa je kolem osmi kilometrů.

Den Země oslaví úklidem v Nové Bystřici. Dobrovolníci se vydají s pytli na odpad z rodinného centra 22. dubna.

Kde se uklízí:
Strmilov – 7. dubna od 9 hodin, ZŠ Strmilov
Jarošov nad Nežárkou – 7. dubna od 8 hodin, u ZŠ
Třeboň – 8. dubna od 9 hodin, nádvoří městského úřadu
Deštná – 8. dubna od 8:30 hodin, u hasičské zbrojnice
Dolní Žďár – 8. dubna od 14 hodin, u hasičárny v Horní Lhotě
Jindřichův Hradec – Úklid Jindrovy naučné stezky – 8. dubna od 9:35 hodin, zastávka JHMD Jindřiš
Hříšice – 8. dubna od 9 hodin, před kulturním domem
Dačice – 8. dubna od 9 hodin, u Homolkova mlýna, u brány koupaliště nebo u benziny ve směru na Jindřichův Hradec, uklízet se bude také v okolí mateřských škol
Popelín – 8. dubna od 10 hodin, před kostelem
Jindřichův Hradec – 10. dubna od 12 hodin, 6. ZŠ
Chlum u Třeboně – 11. dubna od 14:30 hodin, u mateřské školy
Český Rudolec – 21. dubna od 9 hodin, u ZŠ
Dešná – 21. dubna od 8:30 hodin, u ZŠ
Slavonice – 21. dubna od 9 hodin, od mateřské školy
Nová Bystřice – 22. dubna od 8 hodin, od rodinného centra